A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

A 2014 és 2020 közötti uniós pénzügyi időszakban az eddigi többszörösére − 800-ról 2800 millió euróra − nő az Eureka együttműködési kereteken belül az Eurostars kutatási-együttműködési program forráskerete − mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az MTI-nekl. Az Eurostars az úgynevezett Eureka-tagállamok és az Európai Bizottság közös programja, amely az innovatív, jelentős növekedési potenciállal rendelkező, kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységet végző kis- és középvállalkozásokat (kkv) támogatja.

A program minden technológiai terület felé nyitott, olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek legalább két különböző, a Eurostars programhoz csatlakozott államban működő intézmény − nagyvállalat, kkv, felsőoktatási intézmény, kutatóintézet − együttműködésében valósulnak meg. Feltétel, hogy az együttműködés eredményeként innovatív termék, eljárás, szolgáltatás jöjjön létre, amelynek piaci hasznosítása a projekt lezárását követő két éven belül induljon el.

Jelentkezni folyamatosan lehet

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján jelenleg is elérhető az Eurostars programban való magyar részvétel támogatási pályázata. Jelentkezni folyamatosan lehet, a végső beadási határidő 2013. november 30-a. A támogatás forrása a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap, a keret a 2008−2013-as fejlesztési időszakban összesen 3 millió euró, ebből 2012-ben 500 ezer euró (mintegy 145 millió forint). Ez a keret kiegészül az Európai Bizottság pénzügyi hozzájárulásával, amely a magyarországi alapból kifizetett támogatás legfeljebb egyharmada lehet. Idén várhatóan két-három projektet támogatnak.

A támogatásra kizárólag a Eurostars program nemzetközi értékelő bizottságának döntése alapján támogatásra javasolt és az Eureka magas szintű képviselőcsoportja (High Level Group) által jóváhagyott Eurostars-projektek magyar résztvevői jogosultak. Támogatás igényelhető a kutatás-fejlesztés kiadásainak, az eredmények hasznosításának fedezetére, új tudományos és technológiai eredmények alkalmazásának elterjesztésére (országos k+f-programok, projektek finanszírozása), hídképző és hálózatépítő tevékenységek támogatására (konferenciák, szakkiállítások rendezése, kiadványok készítése), a nemzetközi tudományos és technológiai együttműködés támogatására, beleértve a nemzetközi pályázatoknál érvényesülő utófinanszírozással összefüggő likviditási problémák áthidalását.

A keret így áll össze

A jelenleg futó Eurostars program 800 millió eurós kerete úgy állt össze, hogy felét a magánszektor, a másik felét pedig közszféra adta − utóbbin belül 300 millió volt a tagállamok részvállalása, 100 millió pedig az EU-é − mondta Cséfalvay. Az unió következő, 2014−2020-as pénzügyi periódusában az Eurostars 2 projekt összkerete több mint 2800 millió euró lesz, ennek fele továbbra is a magántőkétől folyik majd be. A tagállamok összesen 952 milliós hozzájárulást vállalnak, az EU pedig 476 milliósat, ami azt jelenti, hogy a közszférán belül az uniós részarány egynegyedről egyharmadra növekszik.