2024. júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A belföldi értékesítés árai 1,4, az exportértékesítésé 3,0 százalékkal nőttek. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,0 százalékkal emelkedtek, az exportértékesítési árak nem változtak, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal nőttek.

2024. júliusban a 2023. júliusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 1,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 60 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,8 százalékkal magasabbak, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,1 százalékkal alacsonyabbak voltak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 1,5 százalékkal mérséklődtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 0,9, a beruházási javakat gyártókban 4,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,0 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 3,0 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,6 százalékkal nőttek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 3,2 százalékkal csökkentek az árak.

2024. január–júliusban a 2023. január–júliusihoz képest a belföldi értékesítés árai 3,8, az exportértékesítéséi 0,5 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal alacsonyabbak voltak.

Ez történik, ha bérlakások helyett üzemeket építünk – drámai adatok az építőiparról

Kevesebb épület épül, viszont az ipari fordulatnak megfelelően a speciális szaképítés termelése bővült, így történhetett meg, hogy miközben havi és éves is szinten is bezuhant az építőipar júniusban, összességében jobban teljesít az ágazat 2023-hoz képest.