Földi Judit (DK) ellenzéki képviselő írásban tette fel a kérdést: Miért akarja a kormány tönkretenni az önkormányzatokat? Erre érkezett keddi dátummal Tállai András, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkárának írásbeli válasza, amely szerint az önkormányzatok helyi iparűzési adóbevétele (hipa) dinamikusan nő, 2010 óta közel megháromszorozódott, és a tendencia folytatódik.

Bár az iparűzési adóval kapcsolatban számtalan észrevétel, felvetés, igény fogalmazódott meg az elmúlt években, átalakításról nem született döntés

– írta az államtitkár.

Mindez ellentmondani látszik Navracsics Tibor hétfői bejelentésének, amelyből azt derült ki, hogy 

jövőre elveszik az iparűzésiadó-bevétel egy részét a városoktól, hogy azt a járások kapják meg.

A közigazgatási és területfejlesztési miniszter azt közölte, hogy elindulhat a Versenyképes Járások Program, jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut.

A program részeként az iparűzési adó jövő évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba és válna „visszapályázhatóvá” a járások által. Ez a PM szerint nagyjából 65 milliárd forintot tesz majd ki.

A Népszava forrásai szerint

Orbán Viktor kormányfő a júniusi helyhatósági választás eredményei láttán adta ki az ukázt: megelőzendő, hogy az ellenzéki településekről erősödjenek politikai riválisai, tovább kell szűkíteni az önkormányzatok mozgásterét az iparűzési adóbevételük megvágásával.

A Pénzügyminisztérium és a többi költségvetésért felelős szervezet viszont jelezte, ezzel csődbe mennének az önkormányzatok, vagy az államnak kellene kipótolnia a keletkező irdatlan hiányt, vagyis ez a megoldás nem működik. A kormányfő viszont ragaszkodott hozzá, hogy csökkenteni kell a települések anyagi mozgásterét, így született meg a jelenlegi ötlet, amit Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter jelentett be hétfőn: a hipa egy részét a járási fejlesztési alapokba irányítják.

Az hipa jövőjéről hónapok óta folyik a találgatás, amikor is Lázár János építési és közlekedési miniszter egy rádióinterjúban azt mondta: az utóbbi években rengeteg pénz ment el fesztiválokra, „etetésre, itatásra”; ez helytelen megoldás, a várost kellett volna helyette építeni, kórházakat és iskolákat felújítani, így azt fogja javasolni a kormánynak, hogy reformálják meg a helyi iparűzési adót, megszüntetve az eddigi rendszert.

A parlament költségvetési bizottsága előtt Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán elismerte: készül az iparűzési adó átalakítására a kormány, egy alapban gondolkodnak, amelyen keresztül a járási szintű fejlesztéseket hangolnák össze. Az iparűzési adó növekedése 115-120 milliárd forint lehet jövőre. Ebből lehet forrásokat átcsoportosítani területfejlesztési szempontokra. Alapelvként Magyarországon azok a települések kapták az iparűzési adót, amelyek területén az adót fizető vállalat működött. Az új rendszerben annyi pénz kerülne területfejlesztési alapba, amennyivel több iparűzési adó keletkezik 2025-ben 2024-hez képest. Megintcsak ellentmondás, hogy Navracsics szerint a többlet 65 milliárd forint körül lesz, Varga Mihály ugyanakkor már 115-120 milliárd forintról beszélt - írta a 24.hu.