Az előterjesztés csak azokat a szervezeteket tartalmazza, amelyekkel kapcsolatban a kormánynak egyértelmű álláspontja alakult ki, az itt nem szereplő, de a korábbi hírek alapján érintett intézményekről még vita van a minisztériumok között - írja a portál.
Az előterjesztésben jelenleg nem szereplő intézmények tekintetében nem alakult ki egyértelmű álláspont, így esetükben későbbi döntés szükséges.
Ami egyelőre biztosnak tűnik, hogy ma dönthetnek 17 szervezet 2016. július elsejétől történő megszüntetéséről. Ezek feladatai jogutódlással minisztériumokhoz és kormányhivatalokhoz kerülnének:
- Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ
- Közszolgálati Személyzetfejlesztési Főigazgatóság
- Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala
- HM Védelmi Hivatal
- HM Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal
- HM Hatósági Hivatal
- HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatala
- Igazságügyi Hivatal
- Türr István Képző és Kutató Intézet
- Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet
- Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ
- Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség
- Balassi Intézet
- Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ
- Közlekedésbiztonsági Szervezet
- Nemzeti Közlekedési Hatóság
- Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
A felsorolt intézmények hatósági jellegű elsőfokú feladatai (ideértve a hatósági nyilvántartások vezetésével és a hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat is) a fővárosi és megyei kormányhivatalokhoz, illetve egyes esetekben a járási (fővárosi kerületi) hivatalokhoz kerülnek, míg a másodfokú feladatok a minisztériumokhoz kerülnek.
Mind a kormányhivatalokhoz, mind a minisztériumokhoz kerülő feladatokkal együtt mozog a feladatot ellátó kormánytisztviselői állomány és a feladat ellátásához szükséges infrastruktúra. A megszűnő központi hivatalok nem hatósági jellegű feladatai, az érintett foglalkoztatotti állománnyal és infrastruktúrával a minisztériumokhoz kerülnek.
Viszont kialakult azoknak a központi hivataloknak és háttérintézményeknek a köre is, amik a minisztériumi egyeztetések alapján - az előzetes, minden hasonló szervezet megszüntetésére vonatkozó szándék ellenére - mégis önállóan működhetnek tovább.
- Kormányzati Ellenőrzési Hivatal
- Kincstári Jogügyi Igazgatóság
- Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal
- Országos Meteorológiai Szolgálat
- HM Védelemgazdasági Hivatal
- Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet
- Magyar Államkincstár
- Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság
- Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség
Az előterjesztés szerint a vizsgált minisztériumok szakmai álláspontja, hogy egyes feladatok esetében indokolt, hogy a megszüntetendő központi hivatal általános jogutódja ne a minisztérium, hanem más szerv, így például megmaradó központi hivatal vagy már meglévő gazdasági társaság legyen.
Az Index.hu szerint 20 százalékos feladatelvonás és létszámcsökkentés, a túlélő intézményeknek még 10 százalékot kell majd faragniuk. Orbán személyesen dönt, heteken belül.
A jogutódlással vagy egyéb módon átvett feladatokra csak a korábbi létszám 80 százalékát foglalkoztathatják a minisztériumok és a kormányhivatalok. Jövőre pedig a most érintetlenül maradó intézményi körnél jöhet egy általános, 10 százalékos leépítési hullám.