Oroszország kész újraindítani a gázszállításokat Európába a Jamal-Európa gázvezetéken keresztül, amelyet korábban politikai okokra hivatkozva leállítottak - közölte Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a TASZSZ orosz állami hírügynökséggel.
"Az európai piac továbbra is releváns számunkra, mivel a gázhiány továbbra is fennáll, minden lehetőségünk megvan arra, hogy újraindítsuk a szállításokat. A Jamal gázvezeték, amelyet politikai okokból leállítottak, továbbra is kihasználatlanul áll" - emlékeztetett Novak. "Ma már bátran kijelenthetjük, hogy van kereslet a gázunk iránt. Ezért továbbra is úgy tekintünk Európára, mint potenciális vásárlóra" - tette hozzá.
Lejáratás, szabotázs
Úgy vélte, egyértelmű, hogy Oroszország ellen egy nagyszabású lejárató-kampány indult, ami a Novak szerint "az Északi Áramlat elleni szabotázsakciókkal végződött."
2022 májusában, mindössze 44 órával azután, hogy Ukrajna az orosz csapatok beavatkozására hivatkozva csökkentette a területéről Európába irányuló földgázszállítást, a Gazprom leállította a Lengyelországon átvezető Jamal gázvezetéken a szállítást a németországi elosztó felé. Így a Jamal-Európán, az orosz Jamal Lengyelországon át Németországba torkolló szakaszán az oroszok már tavasz óta nem szállítanak gázt a nyugati irányba.
Decemberben átmenetileg leállt a Németországból Lengyelországba irányuló nyugat-keleti gázszállítás is. A Jamal leállítása után egyébként már csak az ukrajnai tranzit és a Török Áramlat szállít gázt Európába, amelyen egyelőre zavartalan az áramlás.
Nem jött be a putyini terv?
Közben a piac gyorsabban alkalmazkodott az orosz gáz kiesése által okozott sokkhoz, mint azt sokan várták. Mindenekelőtt a háborút megtervező és kirobbantó orosz vezetés számolhatott azzal, hogy ha Európa tartósan támogatja Ukrajnát és szankciókat tart fenn Oroszországgal szemben, akkor egyszerűen megvonják tőle a gázt, és a kontinens összeomlik az energiakrízisben.
Nem vették azonban figyelembe, hogy a világ több részén vannak jelentős gázkészletek, és
a magas ár kínálta profitlehetőség ezek gyors kiaknázására, eladására, és a szükséges infrastruktúra megteremtésére ösztönzi a piaci szereplőket, ezáltal a kontinensek közötti árkülönbség egyre inkább arbitrálhatóvá válik, egyre könnyebben mozdul a kiegyenlítődés irányába. (bővebben a Napi.hu elemzőcikkében)
Tiltólista - olajügy
Mint arról beszámoltunk, Oroszország várhatóan 5-7 százalékkal csökkenti olajkitermelését 2023 elején, ennyivel is reagálva az uniós olajársapkára. Ez napi 500-700 ezer hordónyival alacsonyabb termelékenységet jelentene. Egyben megtiltja az olaj, valamint az olajból származó termékek szállítását azokba az országokba, amelyek csatlakoztak az uniós árplafonhoz, annak betartását követelik.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!