Mindemellett Japán megkezdi következő generációs atomerőművek építését is, amelyekkel hosszabb távon le fogják váltani a jelenleg működőket is.
Japán, a világ harmadik legnagyobb nemzetgazdasága ezzel teljes egészében búcsút mondott a 2011 márciusában a fukusimai Daiicsi atomerőműben egy földrengés és szökőár következtében bekövetkezett baleset után érvénybe léptetett atomenergia-felhasználási korlátozásoknak.
A lehetséges legnagyobb mértékben ki kell használnunk az atomenergiát
- jelentette ki nemrégiben Fumio Kishida miniszterelnök.
A nyersanyagokban szűkölködő, iparosodott ország egyrészt csökkenteni akarja az olaj- és gázimporttól való függőségét, másrészt teljesíteni szeretné éghajlatvédelmi céljait is. Ehhez a megújuló energiaforrások növelése mellett elengedhetetlenül szükségesnek tekintik az atomenergia igénybe vételét is. Japán 2030-ra villamos energiájának mintegy 20-22 százalékát atomenergiából, 36-38 százalékát pedig megújuló energiaforrásokból tervezi előállítani.
A fukusimai baleset után Japán leállította az összes reaktorát, és sokkal szigorúbb biztonsági előírásokat vezetett be. A kormány mostani intézkedésével gyakorlatilag a kiesett időt adja vissza az atomerőművek üzemeltetőinek. Vagyis egy-egy reaktor akár 70 évig is üzemelhet. A leállított 27 reaktorra az üzemeltetők már benyújtották az újraindításhoz szükséges kérelmet. A biztonsági követelményeket 17 reaktor teljesítette, amelyek közül tízet már vissza is kapcsoltak a hálózatra.
Elutasították a követelésüket
Kedden egy bíróság elutasította a mihamai atomerőmű környékén élőknek biztonsági aggályokra hivatkozó követelését a legidősebb, több mint 40 éves működő reaktor leállítására.
Csütörtökön bejelentették azt is, hogy a kormány zöldkötvény-kibocsátásból finanszírozva mintegy 20 ezer milliárd jent (57 ezer milliárd forintot) kíván elkülöníteni az ellátásbiztonság és a karbonsemlegesség elérése érdekében. A kabinet becslései szerint a következő tíz évben több mint 150 ezer milliárd jen állami és magánberuházásra lesz szükség a projektek megvalósítására.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Ekkora a baj? Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál
Európa felvenné Elon Musk-al a versenyt, az első kísérlet azonban lezuhant

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Negyven éve nem volt az aranynak ilyen kirobbanó negyedéve

Már a titkosszolgálat is nyomoz a balatonalmádi lehallgatókészülék miatt
