Csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben némi gyengülést mutatott az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben a forint. Az eurót reggel hét órakor 399,42 forinton jegyezték az előző esti 399,20 forint után. 

Ezt követően délelőtt tovább folytatódott egy enyhe gyengülést az árfolyamot illetően, délelőtt 11 óra után már 400 forintnál többet kellett fizetni egy euróért. A 10 órakor kezdődött kormányinfón bár több, a 2026-os költségvetést is érintő fontos téma is terítéken van, de ez érdemben nem okozott nagy kilengést. 

Dél felé kicsivel a 400-as szint alatt volt a forint:

Gulyás: Az MNB-re várunk

A kormányzat most is a Nemzeti Bankra vár forint ügyben. A kormányinfón felvetettük Gulyás Gergelynek, hogy a sajtótájékoztató alatt ismét átlépte a 400 forintos lélektani határt, és arra voltunk kíváncsiak, hogyha spekulánsok állnak az árfolyam hektikussága mögött, akkor eszköztelennek tekinthető-e a kormányzat. A miniszer azzal hárított, hogy a monetáris politika a Magyar Nemzeti Bank feladata, így ismét a jegybank szerepét emelte ki az árfolyam megállapításánál. Ugyanakkor megerősítette, nincs gazdasági magyarázata a forint árfolyamnak hektikusságára.

Délután elkezdett visszaerősödni a forint, 13 órakor 398,9-es kell fizetni egy euróért. 

Délutánra visszagyengült a hazai fizetőeszköz, egy euróért már 400,2 forintot kell fizetni.  A dollár 383,8 délután 4 órakor. 

Negyed ötre 401 forintra gyengült az árfolyam. 

Mi történt tegnap? 

Szerdán sikerült átszaladnia a lélektani határon az euró-forint árfolyamnak, szerencsére ezúttal a „jó” irányból, annak ellenére, hogy sokan féltették a magyar devizát, hogy

nem lesz egyszerű menet a 400-as szint áttörése. 

Utoljára hármassal az október 23-i héten kezdődött az euró-forint árfolyama. A magyar deviza szempontjából igazából január végén jött el a kulcsmozzanat, ekkor lépett ki a jegyzés a tavaly szeptemberben indult emelkedő trendből. Persze az azóta felhalmozott gyengülést nem sikerült ledolgozni, ahhoz 393-ig kellene visszazárkózni.

Az elmúlt hetekben több tényező is lökést adott a forintnak:

  • hosszan egyeztetett az amerikai és az orosz elnök, a telefonos megbeszélést személyes találkozó követi, a piacok egyértelműen pozitívan értékelték az ukrajnai béke felé tett lépést
  • a magyar infláció váratlanul magas (5,5 százalék volt januárban), emiatt jóidőre jegelheti a Magyar Nemzeti Bank a további kamatcsökkentést
  • a globális piacokon pozitív a hangulat
  • az összes régiós deviza erősödik
  • a forint szempontjából negatív hatású dollárerősödés megtorpanni látszik

A 400-as szint áttörése azt is jelenti, hogy a forint az euróval szemben idén már 2,8 százalékkal erősödött.