Az év tizedik hónapjában a növényi termékek árszintje 33,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül érdemes kiemelni a gabonaféléket, melyek 38,7 százalékkal drágultak, míg a búza ára átlagosan 66 400 forint/tonnára emelkedett, ami az előző hónaphoz képest 2,8 százalékos növekedést mutat. A gyenge termésmennyiség mellett a kukorica 58 300 forintba került tonnánként, ami megközelítőleg 5 százalékkal alacsonyabb, mint szeptemberben. A KSH közlése szerint ebben az évben a dömping értékesítés október folyamán befejeződött, így ennek a hónapnak meghatározó szerepe van az éves átlagárak alakulására is, a nagyobb mennyiségek piacra kerülése pedig mérsékelte az árakat.
Az ipari növények árindexe ezzel párhuzamosan 17,3 százalékkal emelkedett, ezen belül az olajos növények ára 22,2 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőttinél. A burgonya ára októberben 47,2 százalékkal nőtt előző év azonos időszakához mérten, de így is elmarad a két évvel ezelőtti szinttől.
A zöldségfélék termelőiár-indexe októberben 33,5, a gyümölcsöké pedig 18,5 százalékkal emelkedett. A gyümölcsök csoportján belül az alma és a szőlő értékesítése jelentős ebben az időszakban.
A hús is drágult...
A vágóállatok termelői ára 10,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágósertés felvásárlási ára továbbra is 400 forint/kilogramm felett van, ami 19,3 százalékkal magasabb, mint az előző évi októberi árszint. A vágóbaromfi ára ugyanezen időszak alatt 9,4 százalékkal növekedett. A vágómarha ára a tavalyi jelentős növekedés után az előző hónaphoz viszonyítva 12 százalékkal csökkent.
2012 tizedik hónapjában az állati termékek ára 7,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül a tej ára 1,1 százalékkal csökkent, a tojásé 37,7 százalékkal növekedett.
...ahogy a termelői árak is
A mezőgazdasági termelői árak 2012. január-októberi időszakban összességében 14,3 százalékkal emelkedtek a 2011. évi első tíz hónap termelői árszintjéhez viszonyítva. A gabonafélék árindexe 16,1 százalékkal, az olajos növényeké 16,7 százalékkal növekedett a vizsgált időszakban. A friss zöldségfélék és a gyümölcsök árai 22,3, illetve 10,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. A burgonya ára átlagosan 15,9 százalékkal maradt az előző évi szint alatt, amit elsősorban az első féléves készletértékesítés okozott. Az élő állatok és állati termékek ára - a tavalyi 14,4 százalékos növekedés után - idén további 12,1 százalékos emelkedést mutatott az előző év azonos időszakához mérten, amely főképpen a magasabb tojásár következménye.