Joe Biden amerikai elnök adminisztrációja azt tervezi, hogy Donald Trump beiktatásának napjáig – 2025. január 20-ig – felhasználja az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtásra szánt pénzeszközök teljes egyenlegét - erről a Fehér Ház két tisztviselője beszélt a Politicónak.
A szeptember 30-án véget ért 2024-es pénzügyi év végén az Egyesült Államok kormányának több mint 6 milliárd dollár állt rendelkezésére, hogy katonai segítséget nyújtson Ukrajnának.
A Politico által idézett adatok szerint a Biden-adminisztrációnak 4,3 milliárd dollárja van arra, hogy polcon lévő fegyvereket szállítson az amerikai hadsereg raktáraiból, ezen kívül további 2,1 milliárd dollár áll rendelkezésre az amerikai védelmi cégekkel kötött szerződések alapján fegyverek vásárlására.
A Politico szerint a Fehér Ház most arra törekszik, hogy
ezeket a forrásokat a lehető leggyorsabban felhasználja
annak biztosítására, hogy Ukrajnának elegendő fegyvere legyen az orosz offenzíva elleni küzdelemhez – különösen arra az esetre, ha Trump megtagadná a segélyezés folytatását.
A Politico informátorai ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy az amerikai fegyverek Ukrajnába küldése általában hónapokig tart, így a következő hetekben bejelentett csomagok elég nagy valószínűséggel 2025 januárjának végéig nem érkeznek meg rendeltetési helyükre, Trump pedig simán felfüggesztheti a fegyverszállítást.
A lap forrásai szerint
az is nagy gond, hogy nincs elegendő fegyver az amerikai katonai raktárakban.
Donlad Trump a kampány során világossá tette, hogy leállítja vagy legalábbis jelentősen csökkenti az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket, ha megnyeri a november 5-i választást, kérdés, hogy ez az első vagy a huszonharmadik dolga lesz a sorban.
Nyilván az is bonyolítja a dolgot - és a kampányígéretek betartását - hogy a szenátusban továbbra is jelentős a republikánus támogatása az ukrajnai segélynyújtás folytatásának: épp egy befolyásos szenátor, Roger Wicker volt az, aki a múlt hónapban levelet küldött Bidennek, sürgetve őt a szállítások felgyorsítására.
A leendő elnök hónapok óta hangoztatja, hogy tárgyalni fog a háború befejezéséről, és 24 órán belül eredményt fog elérni, mielőtt visszatérne az ovális irodába. Az sem teljesen kizárható, hogy a többmilliárdos katonai segélyt egyfajta nyomásgyakorlásként használják majd, amivel mind Kijevet, mind pedig Moszkvát igyekeznek sakkban tartani.
Az ukrán hadseregben sokan viszont attól tartanak, hogy Donald Trump elnökké választásával az Egyesült Államok leállítja a Kijevnek nyújtott katonai segítséget, Ukrajna pedig elveszíti minimum a Donbászt.
A Financial Times egyik katonai tanácsadója „élet-halál kérdésnek” nevezi Ukrajna számára az amerikai támogatást. „Meg kell győznünk Trumpot, hogy legyen velünk” – mondja.
Egy ukrán kormánytanácsadó közben attól tart, hogy Trump „káoszba taszíthatja az egész világot”. Azt mondta, hogy ez az „igazság pillanata” lehet Európa és Nagy-Britannia számára, amelyeknek esélyük lenne „felnőttként bizonyítani”, de kételkedik abban, hogy a nyugati vezetők megértek-e a feladatra.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!