A következő hetekben akciós személyi kölcsön ajánlatokkal bombáznak majd a bankok – mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.  Egy átlagos személyi hitel esetében akár 300 ezer forintot is tudnak majd spórolni az ügyfelek, ha a legmegfelelőbb ajánlatot választják.
 
A májusi 72 és a júniusi 69,5 milliárdos csúcsok után a nyár végén ismét szintet léphet a személyi kölcsönök piaca, amit a kamatszintek csökkenése is segíthet. A szakértő szerint a rekordmagasra ugró infláció utáni bizonytalanság miatt 2022 őszétől elhalasztott beruházások idén tavaszi megkezdésekor a lakossági ügyfelek lényegében érzéketlenek voltak a kamatokra - a cél a hónapokkal korábban tervbe vett fejlesztés, beruházás megvalósítása volt. 

Ez a magyarázata annak, hogy az éven túli személyi kölcsönök teljes hiteldíj-mutatója mindössze 173 bázisponttal, 17,65 százalékra esett a 2023 tavaszi csúcsokról, miközben a lakáshitelek esetében több, mint 300 bázispontos volt a kamatcsökkenés, az áruhiteleknél pedig bőven 400 bázispont feletti a csökkenés. 

Kell az ügyfél minden banknak

A következő hónapokban a bankoknak már azzal érdemes tervezniük, hogy az ügyfelek is számolni kezdenek. Miután a  személyi kölcsönök piacán rendkívül éles a verseny és több bank nem csak a saját ügyfeleit célozza kedvező ajánlatokkal, a kihelyezési célok teljesítéséhez a bankoknak a forgalom fenntartására lesz szüksége.

Ez pedig – hívja fel a figyelmet az augusztusi változásokra Gergely Péter – az ügyfelek számára kedvező konstrukciók megjelenését segítheti elő.

Ugyanakkor ezekre a változásokra is igaz az a  hitelpiacon ma szinte minden termék esetében megfigyelhető gyakorlat, hogy a kedvezményekre a bank számára jobb üzletet kínáló, jellemzően magasabb jövedelemmel rendelkező és/vagy magasabb hitelösszeget igénylő ügyfelek számíthatnak.  

Nagy kamatcsökkentések már augusztusban is

A szakoldal szemelyi kölcsön kalkulátora szerint az UniCredit Bank augusztus 17-től 0,3-2,46 százalékponttal csökkentette a kamatkedvezmény mellett igénybe vehető személyi kölcsöneinek kamatait. Ugyanakkor a kamatkedvezmények elérésének feltételei felfelé módosultak: az Aktív és Aktív plusz kamatkedvezmény igénybevételéhez a korábbi 150 ezer helyett már 200 ezres jóváírásra van szükség, a magasabb kamatkedvezményt kínáló Prémium aktív és Prémium aktív plusz kamatkedvezményhez 250 ezer helyett minimum 300 ezer forintnak kell a bankszámlára érkeznie, míg Prémium aktív extra és Prémium aktív extra plusz kamatkedvezményt 400 ezer helyett már 450 ezres jóváírással lehet igényelni. A magasabb hitelösszegek is megjelennek.

A korábbi 300-800 ezer forint helyet a kamatkedvezményeket csak akkor kapja meg az ügyfél, ha minimum 1,5 millió forintos kölcsönt igényel. A legkomolyabb kamatcsökkenéssel a minimum 3,2 millió forintot igénylő ügyfelek számolhatnak. 

Ugyancsak az igényelt hitelösszeg mértéke az, amely alapján a Magyar Cetelem 50 ezer forintos kamatjóváírást kínál minden, legalább 2,5 millió forintos személyi kölcsönt igénylőnek – a jóváírás további feltétele, hogy az ügyfél október végéig regisztrálja magát a Cetelem NetBank rendszerébe.

A szakember emlékeztet arra, hogy a hónap elején a Raiffeisen dobott a piacra minimum 450 ezer forintos jövedelmet igazolni tudó új ügyfeleinek igénybe vehető kamatkedvezményekkel 10,99 százalékos kamatozású személyi kölcsönt – ez 450 bázisponttal alacsonyabb kamat, mint egy hónappal korábban. Az UniCredit erre is rálicitált: 7-12 milliós hitelösszeg igénylése és Generali hitelfedezeti biztosítás párhuzamos megkötése mellett akár 10,59 százalékos kamat is elérhető.

Havi ötezer forinttal olcsóbb az átlaghitel

Gergely Péter szerint a magasan pozicionált ügyfelekért folyó versenyben a következő hetekben több banknál is várható 100-200 bázispontos, vagy akár ennél is magasabb hitelteher-csökkenés meghirdetése. Ez egy 3 millió forintos, 5 évre felvett hitel esetében havi 4-5 ezer forintos törlesztőrészlet csökkenést, összességében pedig 300 ezer forintot meghaladó spórolást jelenthet. 

A nagy kérdés a szakértő szerint, hogy mikor változik a banki gyakorlat, amikor a meghirdetett kamatok kezdenek el csökkenni és nem az adott kamatkedvezmények emelkednek majd.