Gazdasági értelemben alig hasznosulnak a hirtelen keletkezett, nagy vagyonok - mondta a Népszavának Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. vezérigazgatója. Ezeket a pénzeket részben valamelyik adóparadicsomban tartják, vagy kastélyok, jachtok, kikötők, luxusautók, illetve meglévő erőművek és egyéb nagy szolgáltató vállalatok felvásárlására költik.
Nemigen hallunk olyan híreket, hogy a politikai háttérrel hirtelen keletkezett nagy vagyonokat új termelő üzemek építésére, exportképes termékek fejlesztésére fordítanák. A korrupció erkölcsileg mindenképpen elítélendő, de ha az így keletkezett vagyonok legalább segítenék a magyar gazdaságot, pragmatikus gondolkodással még el is lehetne valamennyire fogadni azt. De nem ez a helyzet. Kastélyokból nem lesz gazdasági növekedés.
Építőipar
Az építőiparban ugyan hazai nagyvállalatok alakultak ki az elmúlt években, ám ezen a téren inkább csak a politikai kedvezményezettek váltása történt az elmúlt időkben - derül ki a közgazdász-kutató szavaiból. Az első Orbán-kormány idején a Vegyépszer vitt mindent, a másodikban a Közgép, most pedig a Magyar Építő és a Market.
A politikai kedvezményezettek folyamatos leváltása nem teszi lehetővé, hogy kialakuljon néhány nagy, tőkeerős cég. A politikai kegyvesztettekbe öntött milliárdok a magyar gazdaság számára elvesztek. Igaz, ezek a cégek legalább dolgoznak, még ha gyakran megkérdőjelezhető áron is. Nagyobb baj az, hogy ma Magyarországon nem a teljesítményből lehet vagyonosodni, hanem a kapcsolatokból.
Jó tanács
A béremelkedéssel kapcsolatban Palócz Éva megjegyzi, hogy az kissé csökkentheti a kivándorlást, de a bérkülönbséget nyilván nem tudja megszüntetni. Ugyanakkor sokaktól azt hallja, hogy nem csupán a magasabb nyugat-európai bérek miatt mentek el, hanem a jobb munkakörülmények és a nyugodtabb társadalmi légkör miatt is. A rossz közhangulat, a jogbiztonság és magántulajdon biztonságának hiánya visszahat a gazdaságra.
Kérdés, hogy a mai kedvező gazdasági helyzetben, egy romokban heverő, a hatalmát nem fenyegető ellenzék mellett és a kétharmad birtokában a miniszterelnök inkább a társadalmi konszolidációra fog-e törekedni, vagy továbbra is az orosz mintát követi. Ha az előbbit választaná, az a gazdaságnak is nagyon jót tenne - állítja a Kopint-Tárki vezetője.
A fotó forrása: Nagy Attila/Napi
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Lecsapna a Huawei az Nvidia helyére a kínai chip piacon

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Ezekre a hibrid autókra esküsznek a magyarok

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet

422 km: Volt, aki kétszer is körbefutotta a Balatont egy hétvége alatt
