Karácsony Gergely a főváros "túlélőprogramját" ismertető rendkívüli sajtótájékoztatóján elmondta: vitatják a szolidaritási adó törvényességét, ami az idén 58 milliárd forint terhet jelent, ezért a közigazgatási bíróságon pert indítanak az összeg csökkentése érdekében.
Az adónemnek azt a részét, amit törvényesnek gondolnak, befizetik - közölte, az általuk vitatott részről viszont azt mondta:
"nem tudjuk és nem is akarjuk befizetni".
Karácsony Gergely az MTI kérdésére azt válaszolta: az 58 milliárd forintból 33 milliárdot fizetnek meg. Ez a jogi álláspontjuk – fűzte hozzá a főpolgármester, jelezve: azért nem tartják törvényesnek a szolidaritási adót, mert az alaptörvény szerint is az önkormányzatok saját bevételei nem elvonhatók.
A befizetendő 58 milliárdos adónem 25 milliárd forinttal magasabb az összes állami támogatásnál, amit a fővárosi önkormányzat kap közszolgáltatások ellátására – mondta, majd úgy fogalmazott:
praktikusan 25 milliárd forint adóbevételt törvénytelenül akar elvonni a kormány
A főváros vezetése szerint a Pénzügyminisztérium nem tett eleget alkotmányos kötelezettségeinek, amikor az 58 milliárdos összeget nem csökkentette legalább akkora szintre, hogy "a fővárosi önkormányzat nulla forint állami támogatást kapjon és nulla forint adót fizessen". Karácsony Gergely megjegyezte,
nem lesz pénz a számlánkon, úgyhogy nem fogják tudni ezt az összeget inkasszálni
Kiemelte, a válságok és a kormányzati megszorítások a főváros pénzügyi helyzetét rendkívül nehézzé tették. "Egy intézkedési csomag nélkül már az idei évet sem tudnánk végigcsinálni, és veszélybe került a városi közszolgáltatás finanszírozása" – tette hozzá.
Emlékeztetett, ennek érdekében kérte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest, hogy készítsen intézkedéscsomagot, amely két alapelven nyugszik: a városi közszolgáltatások nem sérülhetnek, és az előbbi biztosítása érdekében "fel sem merülhet olyan helyzet", ami miatt a főváros "kötelékében" dolgozó 27 ezer ember fizetése veszélybe kerüljön. Az elkészült csomag "bizonyos" intézkedési javaslatait a Fővárosi Közgyűlés már a jövő heti ülésén tárgyalja majd – közölte Karácsony Gergely.
A főpolgármester arról is beszélt, hogy a kormányon "bevasalják" azokat a kintlévőségeiket, amelyeket jogszabályok szerint már meg kellett volna kapniuk.
A fővárosi önkormányzat semmilyen rezsitámogatásban nem részesült, de szerintük az jár Budapestnek. A Lánchíd felújításához pedig 6 milliárd forintot kell kapniuk a kormánytól – mondta, megjegyezve azt is, hogy a főváros a továbbiakban is fenntartja energiamegtakarítási programját.
Karácsony Gergely azt mondta, a kormányzat késlekedése miatt a főváros finanszírozza a kormány működését, ugyanis a főváros 11 milliárdért vásárolt új trolibuszokat, és ezeket az uniós támogatásból el kellene tudni számolni. Ebben "szeretnénk szintén a kormány aktivitását felkelteni" – fogalmazott.
Hangsúlyozta: a kormánynak továbbá hozzá kell járulnia a főváros 16,6 milliárdos fejlesztési hitelcsomagjának felvételéhez.
Arról is beszélt, hogy van azonban egy válság, amit nem tudnak és nem is akarnak megoldani; ez belpolitikai természetű, és abból származik, hogy
a kormány láthatóan elkötelezte magát egy Budapest-ellenes politika mellett
Azt mondta, a főváros 2018-ban 5 milliárd forint szolidaritási adót fizetett, az idén ennek a "sarcnak" az összege 58 milliárd, továbbá 2018-ban a főváros és a központi költségvetés viszonyában a kormány finanszírozta a fővárost. A költségvetésből 20 milliárdot kapott Budapest, ez a szám 2023-ban mínusz 25 milliárd – mondta a főpolgármester, aki végül úgy fogalmazott:
"ami Tarlósnak plusz 20 milliárd, az Karácsonynak mínusz 25".
A Fidesz szerint Karácsony másokkal akarja elvégeztetni a feladatait
Karácsony Gergely főpolgármester úgy próbál a maga által teremtett gazdasági helyzetből kilábalni, hogy a saját feladatait másokkal akarja elvégeztetni – jelentette ki a Fidesz fővárosi frakcióvezetője.
Wintermantel Zsolt szerint
az nem városmenedzselés, hogy Karácsony Gergely nem akar eleget tenni az adókötelezettségeknek, plusz még hitelt is felvesz.
Emlékeztetett: Tarlós István korábbi főpolgármester 214,5 milliárd forint tartalékkal adta át a város vezetését, szerinte Karácsony több mint 400 milliárd forint pluszforrással gazdálkodhatott.
Közben megszólalt a kormány nevében Varga Mihály is
A pénzügyminiszter szerint
a főváros anyagi helyzetét nem a szegényebb települések megsegítésére fizetendő szolidaritási hozzájárulás veszélyezteti, hanem a 2019. óta folytatott felelőtlen, pazarló gazdálkodás.
Varga Mihály a bejelentésre reagálva azt írta a Facebookon, hogy Karácsony Gergelyék „kiürítették a főváros kasszáját”, ezért nem szeretnének adót fizetni. Mindezt 5 pontban fejtette ki.
Szerinte a „Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat 2019-ben 214 milliárd forint megtakarítást örökölt Tarlós István városvezetésétől, de a felelőtlen gazdálkodás eredményeként ezt mára 25,5 milliárd forintra csökkentették”.
Varga szerint a „baloldali városvezetés annak ellenére élte fel a tartalékokat, hogy a főváros adóbevételei minden korábbinál magasabbak”. Példaként az iparűzési adóbevételeket hozza, amelyek szerinte idén várhatóan meghaladják a 271 milliárd forintot.
A pénzügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a főváros 46 milliárd forint támogatást kap a költségvetésből, a két bevétel együtt pedig 130 milliárd forinttal több a 2019. évinél. A szegényebb települések támogatására a fővárosnak összesen 57,8 milliárd forintot kell szolidaritási hozzájárulás formájában befizetnie.
Reagált időközben a Kormányzati Tájékoztatási Központ is:
"Elfogadhatatlan, hogy valaki nem tartja be a törvényeket, a főváros nem buzdíthat senkit törvénysértésre"
– írták az atv.hu-nak küldött közleményükben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!