A KSH adatai szerint az elmúlt 20 évben a magyarok átlagos éves kenyérfogyasztása 63 kilóról 37 kilóra csökkent. Az idei fogyasztáscsökkenésben az egészségtudatosság mellett a vásárlóerő gyengülése és a sütőipari termékek drágulása is szerepet játszott. Idén júniusban a fogyasztói árak átlag 5,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az élelmiszerek ára 2020. júniusához képest 3,2, ezen belül az étolajé 25,5, a margariné 8,2, a tojásé 7,8, a liszté 7,7 százalékkal drágult - írja a Népszava.
A gyenge forint, valamint a nagy európai búzatermelőknél (például Ukrajna vagy Oroszország) tapasztalható terménycsökkenés miatt, Magyarországon jelentősen drágulhat a gabona, a liszt és a kenyér is. Gondot jelent az is, hogy az európai készleteket Kína elszívja.
Kapcsolódó
Alaposan lecsökkent a búza vetésterülete is Magyarországon: az őszi búza vetésterülete egymillióról mára a 927 ezer hektárra zsugorodott. Ennek oka, - ahogy arról Raskó György agrárközgazdász beszélt a lapnak - hogy a búza koránt sem olyan jövedelmező, mint az olajos növények, a napraforgó, a repce, de még az árpa és a kukorica is többet hoz a konyhára. Ráadásul külföldön hektáronként is kétszer annyi terem, miközben a magyar búza jobb minőségét a piac csak részben ismeri el az árakban. Nemesítésre van szükség, hogy a magyar fajták hozamát hektáronként 2-3 tonnával lehessen növelni, amihez mindenképpen szükségesek az állami források.
Az idei, rendkívül magas gabonaárak óhatatlanul megjelennek a liszt, illetve a sütőipari termékek árában - közölte Lakatos Zoltán, a Magyar Pékszövetség alelnöke. A malomipar augusztusban már emelte a liszt árát, de szeptemberben újabb drágulásra számítanak. A liszt áremelkedése éves szinten megközelítheti a 20 százalékot. Miközben egy kiló kenyérben 70 dekagramm a liszt, ami nagyon nehéz helyzetbe hozza a pékségeket a követhetetlenül gyors áremelés miatt. Lakatos szerint a nagy élelmiszerláncokkal éves, fixáras szerződéseket kötnek. Nagy kérdés, hogy a kereskedőkkel sikerül-e legalább részben elfogadtatni a sütőipar költségnövekedését, illetve hajlandók lesznek-e lemondani az árrésük egy részéről a fogyasztók javára.
A költségnövekedést főleg a kisebb pékségek sínylik meg. 1100-1150-ről az utóbbi években 900-950-re csökkenő számuk tovább eshet. A liszt mellett jelentősen emelkedtek az energiaárak, a munka közterhei sok vállalkozást megoldhatatlan feladat elé állítanak. Ezért az ágazatból azt javasolják a kormánynak, hogy a kenyeret is sorolja az 5 százalékos áfa körbe.
A gabonatőzsdei rekordok és a feldolgozóipar költségemelkedése miatt őszre akár négyszáz forint feletti kenyérárral is szembesülhetünk. A vesztesek, mint mindig, a szegények és a kisnyugdíjasok. A fogyasztói árak 2021. első félévében az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 4,2, a nyugdíjas háztartások körében 3,8 százalékkal emelkedtek. Ez utóbbi csoport reáljövedelme az egyszeri nyugdíjkiegészítéssel együtt is csökkent, miközben fogyasztói kosarukban az átlagnál magasabb az élelmiszerek aránya.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!