Megtaláljuk önöket: hadat üzent az állam a banki csalóknak
Egy éve küzdenek állami- és nem állami szervek együttműködve a banki csalók ellen. Folyamatosan újabb és újabb módszerekkel állnak elő az állampolgárokat átverők, emiatt is nehéz feladat a védelem kialakítása. A KiberPajzs program szereplői szerint van még bőven teendő: a legfontosabb feladatnak a tudatosság kialakítását tartják.
A digitalizáció miatt egyre fontosabbá válik a pénzforgalom folyamatos felügyelete. Nem a pénzügyi intézményeket és rendszereket, hanem a fogyasztókat támadják a banki csalók. „Elsődleges védelmi vonalat kell létrehozni, amelyben az ügyfelekkel közösen golyóálló mellénnyel felvértezve küzdhetünk a csalók ellen” – mondta Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség (MBSZ) főtitkár-helyettese a KiberPajzs 2023-as zárókonferenciáján.
A szektorokon és szereplőkön átívelő KiberPajzs most lett egy éves: ennek apropóján a legfontosabb tapasztalatokat és a jövőbeli terveket összegezték a tagszervezetek.
Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke szerint a banki csalások elleni védelem nem csak technikai kérdés, széleskörű társadalmi együttműködésre is szükség van hozzá. Az NMHH célja a stratégiailag biztos és kiszámítható online világ megteremtése: ebben fontos szerep jut a KiberPajzsnak, amely biztosítja többek között azt, hogy a digitális térben elkövetett bűncselekményekkel szemben is egyre hatékonyabban tudjanak fellépni a hatóságok.
Mi történt eddig?
2022 novemberében létrehozták a kiberpajzs.hu oldalt, ahol a fogyasztók fejleszthetik tudásukat, és tájékozódhatnak a veszélyekről. A tudásmegosztás és az edukáció mellett a szakmai kommunikáció és az építkezés is kiemelkedően fontos. Éppen ezért minden hónap első keddjén a projektben résztvevő partnerek egyidejűleg kommunikálnak saját csatornáikon a digitális csalások elleni védelemről, erről KiberKedd néven találhatnak tartalmakat a felhasználók.
Közben a technológiai és a szabályozási keretek tekintetében is sokat léptek előre. Egyrészt a statisztikai adatok azt mutatják, hogy megerősödött a hazai kiberbiztonsági környezet. A hívószámhamisításokkal, illetve a postai szolgáltatók nevében elkövetett csalások szabályozási keretének elkezdték a kidolgozását. „Soha véget nem érő versenyfutás a digitális csalások kivédése” – hangsúlyozta Koltay András.