Amint azt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn, majd kedden a KSH is közölte, a kormány edp-jelentése alapján 2013-ban az államháztartási hiány a GDP 2,2 százalékának felelt meg, ami jócskán alulmúlta a kabinet várakozásait.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a kabinet alaposan túltervezte a deficitlefaragást, illetve csökkentette saját mozgásterét - más olvasatban pedig feleslegesen szívott el forrásokat a gazdaságtól. Ha ugyanis épp a maastrichti 3 százalék lett volna a hiány, az összegében több mint 230 milliárd forinttal nagyobb deficitet - azaz vagy ennyivel kisebb bevételt, vagy ennyivel nagyobb kiadást, illetve ezek kombinációját - tett volna lehetővé.

Ehhez jön hozzá az a kiesés, amit az infláció - az amúgy a lakossági fogyasztást pozitívan befolyásoló rezsicsökkentésen keresztül megvalósult - leszorítása okozott. A tavaly őszi becsléshez képest ugyanis a 2013-as GDP-adat végül 88,6 milliárd forinttal lett kisebb, 29,2 ezer milliárd forint helyett 29,1 ezer milliárd, minden bizonnyal javarészt az infláció mélyrepülésének betudhatóan. A mintegy 50 százalékos újraelosztási arányt alapul véve ez azt jelenti, hogy a kabinet ezen a csatornán bő 40 milliárd forinttal szűkítette mozgásterét. Ez a deficitcél alullövésével együtt már közel 280 milliárd forintot tesz ki.

Visszatérve a 2013-as kormányzati GDP-prognózisokhoz, tavaly tavasszal még az őszinél is nagyobb értékkel számolt a kabinet, akkor közel 29,5 ezer milliárd forint volt a terv. Ehhez képest a most közölt statisztika 367,6 milliárddal mutat kisebb GDP-értéket.