Közben kedd déltől életbe is lépett a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetéséről szóló kormányrendelet, a dokumentum megjelent a Magyar Közlönyben. A rendelkezés Bács-Kiskun és Csongrád megyére érvényes, legfeljebb március 15-éig. A rendelet az idegenrendészetért és menekültügyért is felelős belügyminiszter feladatául szabja, hogy haladéktalanul gondoskodjon a rendelet és a válsághelyzettel összefüggő jogszabályi rendelkezések tartalmáról való tájékoztatásról.
A tájékoztatást a közszolgálati műsorszolgáltatók, valamint - lehetőség szerint - a körzeti, helyi műsorszolgáltatók és legalább egy országos napilap közreműködésével, a lehető legrövidebb időn belül közzé kell tenni.
Az országos rendőr-főkapitány és a menekültügyi hatóság vezetője a válsághelyzet elrendelését követően legalább 15 naponként közösen tájékoztatja az idegenrendészetért és menekültügyért felelős minisztert a válsághelyzet elrendelését megalapozó feltételek fennállásáról - rendelkezett a kormány.
Ekkor rendelhető el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet
A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelésére a kedden hatályba lépett törvénymódosítás adott lehetőséget. A szabályozás szerint tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet akkor rendelhető el, ha a Magyarországra érkező menedékjogi elismerést kérők száma egy hónapban átlagosan a napi 500 embert vagy két egymás utáni héten átlagosan a napi 750 embert vagy egy hét alatt átlagosan a napi 800 embert meghaladja.
Akkor is elrendelhető tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet, ha tranzitzónákban tartózkodók száma meghaladja egy hónap alatt átlagosan napi 1000 embert, két egymás utáni héten átlagosan a napi 1500 embert vagy egy hét alatt átlagosan a napi 1600 embert.
Mindezek mellett a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet akkor is elrendelhető, ha bármely olyan migrációs helyzettel összefüggő körülmény alakul ki, amely valamely település közbiztonságát, közrendjét vagy a közegészségügyet közvetlenül veszélyezteti, különösen, ha az adott településen vagy annak külterületén található befogadó állomáson vagy a külföldiek elhelyezését biztosító egyéb létesítményben zavargás tör ki, vagy erőszakos cselekményeket követnek el.
Ezeket a feltételeket az országos rendőr-főkapitánynak és a menekültügyi hatóság vezetőjének kell figyelemmel kísérnie, s jelezniük kell azok fennállását, illetve megszűnését. A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetről a kormány dönt, az erről szóló rendelet legfeljebb hat hónapig marad hatályban, de amennyiben a feltételek továbbra is fennállnak, az intézkedés meghosszabbítható.
A nemzetközi és magyar jogot be fogják tartani
Kovács Zoltán lényegében egy olyan tranzitzónás rendszert jelentett be, ahonnan, ha a menedékkérő kérelmét elutasítják, csak Szerbia felé lehet visszaút. A szóvivő emellett többször hangsúlyozta, hogy Magyarország a nemzetközi és magyar jogszabályoknak megfelelően jár el, a schengeni szabályokat Magyarország a legszigorúbban és a legkövetkezetesebben fogja alkalmazni. Mindenki elemi érdeke, hogy ezek az emberek törvényes keretek között lépjenek be az EU-ba.
Bakondi György, miniszterelnöki főtanácsadó hozzátette: jelenleg csak Röszke 2-nél és Tompánál lehet legálisan belépni az ország területére. Itt működnek már a hivatalos belépőpontok. A tranzitzóna az a terület lesz, ahol elbírálják a menedékkérők kérelmeit. Pozitív elbírálás esetén ujjlenyomat, arcképes felvétel és adatrögzítés után innen szállítják tovább a menedékkérőket menekültügyi hatósághoz, illetve a befogadóállomásokra, ahol addig tartózkodnak, míg a menedékkérelem hivatalos eljárását lefolytatják. Maga a menedékkérelem benyújtása pár perctől akár órákig is eltarthat, hiszen minden eset más - mondta Kovács. Eddig 20 menekült kérelmének elbírálása van folyamatban. A tranzitzónák 6.00-22.00 óra között lesznek nyitva Kovács tájékoztatása szerint.
A tranzitban tartózkodók ellátásáról a magyar állam gondoskodik. Amennyiben a menedékkérők ügyében 24 órán belül nem születik döntés a tranzitban kialakított szálláshelyekre kerülnek. A kérelmüket legkésőbb nyolc napon belül elbírálják a hatóságok, az érintettek két napon belül bírósági felülvizsgálatot kérhetnek. Elutasító döntés esetén a menekültet visszaküldik Szerbiába, ez azonban nem tekinthető kitoloncolásnak, miután a kérelmező a tranzitban jogilag nem lépett magyar területre - mondta Bakondi. A migráns a tranzitban nincs őrizetben, azt bármikor elhagyhatja.
A kísérő nélkül érkező kiskorúak gyermek és ifjúsági szakintézménybe kerülnek. A különleges ellátást igénylő személyeket - időseket, betegeket, kisgyermekes családokat - befogadó állomásokra szállítják, ügyükben a korábban megszokott eljárásban döntenek.
Kovács elmondása szerint a civil segítőket és a nemzetközi szervezetek (például ENSZ) képviselőit beengedik a tranzitzónába, ugyanakkor arról beszélt, hogy azok a karitatív szervezetek, amelyekkel a kormány megállapodott - Vöröskereszt, Máltai Szeretetszolgálat, Ökomenikus Szeretetszolgálat - fogják segíteni a tranzitzónába került menedékkérőkkel. Ezeknek a szervezeteknek összesen 66 millió forintos támogatást juttat a kormány.
A szerbekken nem egyeztettek
A 444.hu helyszínen tartózkodó tudósítója szerint a magyar állam a hivatalos határátkelőtől nyugatra alakította ki a "tranzitzóna" névre hallgató konténervárost. Itt a kerítést 200 méter hosszan konténersor helyettesíti, amelyen egyetlen egy ajtón keresztül fogadják a menekülteket. 15 perceként körülbelül 2 embert engednek be a magyar hatóságok. Nem világos, hogy bent mi történik a menekültekkel, a helyszínen tartózkodó tudósítójuk azt feltételezi, hogy valószínűleg ételt és talán szállást is kapnak ott. A többieknek kint kell várniuk, árnyék itt sincs, viszont legalább a magyarok kitettek néhány vízcsapot.Az Index.hu eközben arról írt, hogy a határ horgosi oldalán felbukkanó szerb munkaügyi és szociális miniszter, Aleksandar Vulin azt mondta: a magyar kormány egyáltalán nem egyeztetett a velük, nem tudták, hogy ekkora menekülttömeg reked a két határszakasz között.Később újságírói kérdésre válaszként elhangzott: a tranzitzóna jogilag nem Magyarország területe, tehát csak az léphet be legálisan Magyarországra, aki átjut a tranzitzónán.
Az Európai Bizottság vizsgálja a magyar törvényt
Az Európai Bizottság szóvivője arról tájékoztatta a sajtót, hogy a kedden életbe lépett törvénymódosításokat már elemzik Brüsszelben - írja az Eurológus. Az EU végrehajtó-ellenőrző testülete felvilágosítást kért a magyar hatóságoktól a törvény tartalmával kapcsolatban, és arról is, hogy hogyan fogják azt végrehajtani. Véleményt nem fogalmaznak meg addig, amíg le nem folytatták a párbeszédet a magyar hatóságokkal.
A belügyi-bevándorlásügyi biztos Dimitrisz Avramopulosz csütörtökön Budapestre utazik, hogy személyesen tárgyaljon a magyar kormánnyal.