A Miniszterelnökség összeállítása szerint 2023-ban 2802 ingatlan került EU-n kívüli külföldiek kezébe, közülük a kínai és az orosz állampolgárok vásároltak be a legnagyobb számban:
- kínaiak 647;
- oroszok 223;
- vietnamiak 340;
- ukránok 154;
- izraeliek 108;
- törökök 108 lakást vagy házat vettek Magyarországon.
A friss adatok szerint a kínaiak érdeklődése kicsit visszaesett, tavaly 17 százalékkal kevesebb ingatlant vettek, mint 2022-ben, az oroszok viszont 16 százalékkal többet. Utóbbiaknál a VI. kerületi ingatlanok voltak a legkeresettebbek, a kínaiak esetében a XIII. és X. kerületiek, a vásárlások mintegy negyede történt itt.
Az oroszok magyarországi lakásvásárlása az Ukrajna elleni támadás előtti két-három évre jellemző erős aktivitás után nagyon visszaesett. Ugyanakkor a piacra a szankciók ellenére mégis belépők jellemzően befektetési céllal, luxusingatlanokat vásárolnak, és általában más országokban is befektetnek.
A kínaiak is főleg befektetési céllal vásárolnak nálunk lakást, általában nappali plusz egy vagy két hálóval felszerelt ingatlanokat, 80–100 millió forint körüli értékben.
A Duna House szerint a külföldi ingatlanvásárlók általában közvetítőkre bízzák magukat, a hálózatukban több orosz és kínai nyelven beszélő szakértő is dolgozik, és a legfontosabb dokumentumok az angol és a német mellett orosz és kínai nyelven is elérhetők – írja a Telex.
Nyaralót venne mindenki, és van, ahol olcsóbb, mint tavaly
A nyaralók piacán sokkal nagyobb lett a választék az elmúlt évekhez képest. Több mint 11 ezer eladó lakóingatlan található a nyaralóövezetek part menti településein, ami tavalyhoz képest 8 százalékkal, 2022 májusához képest pedig több 40 százalékkal nagyobb kínálatot jelent. Lássuk, mi a helyzet a Balatonnál, a Velencei-tónál, a Tisza-tónál, mutatjuk az átlagos négyzetméterárak változásait is.A részletekről ITT írtunk bővebben.