Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli.
Az OECD rákügyi országprofilja szerint is Magyarországon mind a férfiak, mind a nők esetében uniós átlag felett van a rákos megbetegedések becsült incidenciája és a daganatos halálozás. A legtöbb beteg tüdő-és vastagbélrák, valamint mellrák miatt hal meg. Magyarországon a daganatos halálozás 32 százalékkal haladta meg az uniós átlagot.

Az elmúlt 10 évben a 25-49 évesek körében a vastagbélrák aránya 24 különböző országban nőtt, köztük az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Franciaországban, Ausztráliában, Kanadában, Norvégiában és Argentínában, erről itt írtunk bővebben.
Kapcsolódó
Életmentő vizsgálat
A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával.
A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.
A vastagbéltükrözés a vastag- és végbéldaganatok szűrésének és megelőzésének, valamint az alsó tápcsatornai vérzések (vérszékelés) legfontosabb vizsgálati módszere. Az eljárásra az alsó tápcsatorna megbetegedései, vagy azok gyanúja esetén van szükség.
Bár a vastagbéltükrözéstől sokan tartanak, megfelelő előkészítéssel, felkészüléssel és együttműködéssel – akár bódítás vagy altatás mellett – a vizsgálat elvégzése nemcsak a bélbetegségek diagnosztikáját, hanem terápiás beavatkozások elvégzését és a daganatok kialakulásának megelőzését is lehetővé teszi, egyetlen erre alkalmas eljárásként – mondta Miheller Pál, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológai Klinika egyetemi tanára.
A kolonoszkópia csak úgy lesz sikeres, ha a bél megfelelően kitisztul, ebben bizonyos étrendi korlátozások is segíthetnek.
A kolonoszkópia történhet éber állapotban, bódításban és altatásban is. Orvosi konzultációt követően születhet arról döntés, hogy a tüneteket, kórelőzményt és az egyéni adottságokat figyelembe véve, melyik módszer a legmegfelelőbb
– mondta Miheller Pál.
A bódítás és az altatás is befolyásolhatja a keringést, illetve a légzést, ezért krónikus szív-érrendszeri, illetve tüdőbetegségben szenvedőknél és idős betegeknél még nagyobb körültekintéssel alkalmazzák.
A vastagbéltükrözés során lehetőség van jóindulatú daganatok (polipok) és akár korai stádiumú rosszindulatú daganatok eltávolítására is. A célzott mintavételek és eltávolított polipok szövettani vizsgálata határozza meg a további teendőket. A vastagbéltükrözés folyamata tehát akkor zárul le, ha a beteg megbeszélte az eredményt az orvosával. Ötvenéves kor felett panaszmentes esetben is javasolt részt venni a szűrővizsgálaton.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ha ez megtörténik, kivonulhat a Revolut Magyarországról

Ítéletet mondanak este Magyarországról

Nem elég baj a száj- és körömfájás, újabb súlyos járvány fenyeget

Csoda történt a tárgyalóban: úgy mennek a dolgok, mintha ott se lennénk

Megvan, ki lehet a jegybank új alelnöke

Nincs több filléres Shein és Temu rendelés

Csendben sunnyogtak ázsiai cégek Kőbányán, ez lett a vesztük

Megérkeztek a friss adatok: hatalmasat esett a magyar ipar

Itt az új rekord: Magyarország Kínával és Szaúd-Arábiával játszik egy ligában
