Nem úgy alakultak az augusztusi államháztartási adatok, ahogy arra számítani lehetett: azok után, hogy az év elejétől számított deficit júliusig 2443 milliárd forintra rúgott, a múlt hónap végére 2857,7 milliárd forintra nőtt a hiány.
A Pénzügyminisztérium közleménye kitért rá, a központi költségvetés 2862,1 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 172,8 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 168,4 milliárd forintos hiányt mutattak.
Augusztusban - egy hónap alatt - a központi alrendszer 414,3 milliárd forint hiánnyal zárt.
A múlt havi adatokat árnyalja, hogy az adóbevételek - ezen belül is különösen az áfabevételek - szezonalitása miatt ekkor kevesebb bevétel érkezik a költségvetésbe. Ezen felül a dupla családi pótlék kifizetésére, a közutak és a közösségi közlekedés fejlesztésére is többet költött a kormány, mint a tavalyi év azonos időszakában.
Így néz ki eddig az év
Meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 4281,8 milliárd forintot, míg gyógyító-megelőző ellátásra 1781,6 milliárd forintot fordítottak az év első nyolc hónapjában.
Augusztus végéig a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege 2413,8 milliárd forint volt, amely 695,5 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésénél.
A múlt hónap végéig 673,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 1086,3 milliárd forintot tettek ki.
A kormány a költségvetés hiányát az idei évben 4,5 százalékra, jövőre 3,7 százalékra, 2026-ra pedig 3 százalék alá mérsékli - szögezte le a PM tájékoztatója.
További kiigazítás jön?
Az idén tavasszal meghozott intézkedésekkel a kormány több mint 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. A meghozott döntéseket követő hónapokban két alkalommal is többlettel zárt a költségvetés.
A szezonális folyamatokra visszavezethető augusztusi egyenleget követően a kormány ismét mérsékelt pályán tartja a hiány mértékét - írta a szaktárca.
A kormány figyelemmel kíséri a költségvetési mutatók alakulását és amennyiben szükséges, további intézkedésekkel tartja a kitűzött hiánycélt
- hangsúlyozták. Az adat és a közlemény megjelenése után a forint kismértékű erősödésbe váltott.