A tavalyi gazdasági növekedés a becslések szerint alacsonyabb volt a 2014-esnél, de megközelíti a 3 százalékot, emellett az egyensúlyi mutatók is jól alakultak - mondta a szakember a Csongrád Megyei Kereskedelmi- és Iparkamara gazdasági évnyitóján tartott előadásán. Idén a zrt. valamivel alacsonyabb, 2,5 százalék körüli gazdasági növekedést vár. Ennek oka, hogy lezárultak az előző uniós ciklushoz tartozó projektek, és bár az újak viszonylag gyorsan beindulnak, mégis bekövetkezik egy kisebb törés a beruházásokban - tudatta a közgazdász.
Palócz Éva hangsúlyozta, az európai uniós források nagyon komoly szerepet játszottak az elmúlt évek gazdasági növekedésében, különösen a 2014-es 3,7 százalékos bővülésben. Hozzátette, az elmúlt évek autó-, gumi- és vegyipari fejlesztései várhatóan beérnek, és az export növekedését eredményezik. Az előrejelzések szerint a lakossági fogyasztás részben a devizahitelek lezárultával, részben a viszonylag kiegyensúlyozott keresetnövekedés és foglalkoztatás-bővülésnek köszönhetően emelkedni fog.
Már 2015-ben is megfigyelhető volt, és várhatóan idén is folytatódik a szolgáltatások bővülése. A lakossági fogyasztás növekedésével lépést tart a kereskedelem, és kedvezően alakulnak a vendéglátás és a szállodaipar mutatói - tudatta a közgazdász.
Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke elmondta, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) kiírásainak java része már karácsony előtt megjelent. Az érintetteknek, elsősorban az önkormányzatoknak, egy-két hónapon belül el kell készíteniük a pályázatokat, van olyan kiírás, amelynek beadási határideje január 18. Hozzátette: egy rövid elbírálási időszakot követően elkezdődhet a megvalósítás.
A kiírást hosszú előkészítés előzte meg, a települések, önkormányzatok már korábban megalkották integrált fejlesztési programjukat, így a pályázatok elkészítése és megvalósítása gördülékenyen történhet majd - hangsúlyozta az elnök.
A területfejlesztésre a korábbi uniós költségvetési ciklusnál lényegesen több forrás áll rendelkezésre, a TOP 1231 milliárd forintos keretösszegével a második legnagyobb operatív program. Ebből csaknem 30 milliárd forint áll Csongrád megye rendelkezésére, Szeged mintegy 33, Hódmezővásárhely pedig 10 milliárd forintot fordíthat fejlesztésre ebből a forrásból - tudatta Dancsó József.
A Magyar Államkincstár közreműködő szervezetként vesz részt az operatív programban, a megyei igazgatóságokon külön egységek segítik a pályázatok beadását, megvalósítását és végzik el a szükséges ellenőrzéseket - mondta az elnök.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Újabb szigor jön az egészségügyben

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle
Amerikai és más ellenséges zsoldosok is az oroszok oldalán harcolnak, kiszivárgott a lista, amire mindenki várt

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát

India válaszol a terrortámadásra, a pakisztániaknak el kell hagyniuk az országot
