Szakmai és gazdasági szempontból is aggályosnak tartja a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) kórházi-klinikai szervezete az intézeti gyógyszertárak egyes alap- és szaktevékenységeinek kiszervezését, írták az MTI-nek elküldött közleményükben.

Egyébként ez a piac, amibe a Belügyminisztérium most belenyúlna egy 350 milliárd forintos szektor, erről itt írtunk bővebben. Hogy ezt az összeget el tudják helyezni, friss adat, hogy tavaly a patikák 1200 milliárdos forgalmat bonyolítottak, ám a gazdasági környezet továbbra is instabil, amit megéreznek a gyógyszertárak is, mondta Zlinszky János, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének elnöke. 

A gyógyszerészi kamara szerint a tavalyi év végén elfogadott, idei központi költségvetési törvénybe beiktatták az „egységes intézeti gyógyszertári szolgáltatás" biztosítására a „közreműködő" fogalmát is. 

A felhatalmazó rendelkezések lehetővé teszik a kórházi gyógyszertárak "egyes különálló szakfeladatát képező részlegek", így a közforgalmat is ellátó patikák kiszervezését. A módosítás széles potenciális felhatalmazást biztosít egyes klinikai gyógyszerészeti tevékenységek kiszervezésére, írta a MGYK.

A kórházi gyógyszertárak nem csak a járó- és fekvőbetegek gyógyszerellátását biztosítják, hanem a  bevételeikkel a kórház felelős gazdálkodásában is szerepet játszanak. 

Hankó Zoltán a MGYK elnöke egy tavaly év végi egészségügyi konferencián azt mondta:

Borítékolható, hogy az intézményi gyógyszerellátás egy kézbe adása a gyógyszer-nagykereskedelem teljes rendszerét is szétzilálja. 

A kamara elnöke szerint az Egyesült Államokban, Hollandiában és Szlovákiában próbálkoztak hasonló rendszer bevezetésével, azóta azonban már visszakoztak, így jelenleg világon sehol nem működik ilyen formában a kórházi gyógyszerellátás.

Profitcentrumok jönnek?

A kórházi gyógyszerészeti szolgáltatások révén megelőzhetők az előnytelen gyógyszerkölcsönhatások, a nem kívánt gyógyszerhatások, és csökkenthető a túlzott gyógyszeralkalmazás is, sorolta a kamara. Míg a kórházi gyógyszertár az egészségügyi ellátórendszer része, szervesen összefügg a kórház többi gyógyító, diagnosztikai és adminisztratív egységével, a gyógyszerész pedig a jogszabályok szerinti, komplex tevékenységet lát el, a kiszervezést követően a patika önálló „profitcentrumként" működik majd – érvel a kiszervezés ellen a MGYK. 

Az eltérő célrendszeren kívül a  kórházak és a projekttársaság érdekeinek konfliktusaihoz vezethet a közös munkáltatói joggyakorlás is, ami korlátozhatja a főgyógyszerész ellenőrzési jogkörének gyakorlását és a klinikai gyógyszerészek betegosztályokon végzett munkáját, a munkaszervezést. 

Ez pedig veszélyeztetheti a betegbiztonságot is, írta a gyógyszerészi kamara.

Diszkriminatív és versenykorlátozó helyzetet teremthet, ha a kiszervezett tevékenység személyi és tárgyi feltételeire vonatkozó előírások lényegesen eltérnek az alapellátásban működő gyógyszertárak szabályozásától. A jogszabályi módosítás szellemisége megbontja a kórházi gyógyszertár egységes tevékenységét, veszélyezteti a kórház többi egységével folytatott komplex  egészségügyi ellátást, és nem illeszkedik más, a kórházi gyógyszerészetre és a közforgalmú gyógyszertárak működésére vonatkozó szabályozáshoz, írta a MGYK.