A magyarok többsége ismeri és fontosnak tartja az új Gazdaságpolitikai Akcióterv családpolitikai intézkedéseit – derült ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) legfrissebb reprezentatív felméréséből. A megkérdezettek a lakhatáshoz kapcsolódó intézkedéseket nagyon fontosnak tartják, de jelentős társadalmi támogatottsága van a 13. havi nyugdíj állandósításának és a családi adókedvezmény megduplázásának is.
A KINCS 2024 év végén végzett reprezentatív kutatásának eredményei szerint az emberek háromnegyede hallott a legfontosabb új intézkedésekről. Legtöbben a Vidéki Otthonfelújítási Programról hallottak (77 százalék), ugyanennyien ismerték a 13. havi nyugdíj állandósításáról szóló intézkedést, míg a munkáshitel bevezetéséről és a családi adókedvezmény két lépcsőben történő megduplázásáról a megkérdezettek 76 és 73 százaléka tudott.
A magyarok kétharmada értesült:
- az első lakást vásárló fiatalok 5 százalékos kamatozású hiteléről;
- a munkáltatók által nyújtott lakhatási támogatásról;
- valamint a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásáról is.
Elsősorban az érintettekhez jutott el az információ
A kollégiumi férőhelyek bővítéséről és a SZÉP-kártya lakásfelújításra történő felhasználásáról tízből hat ember tudott, míg az új ingatlanok 5 százalékos ÁFA-kulcsának 2026 végéig történő meghosszabbításáról a megkérdezettek több mint fele hallott (55 százalék). Az intézkedések ismertsége az érintett csoportok körében volt a legmagasabb.
A Vidéki Otthonfelújítási Programot a községben élők 82 és a gyermekesek 83 százaléka ismerte, az állandóvá váló 13. havi nyugdíjról a 65 évesnél idősebbek 94 százaléka tudott, míg a munkáshitel és a családi adókedvezmény megduplázása leginkább a házasok körében volt ismert (80 százalék).
A magyarok 93 százaléka egyetértett azzal, hogy minden lehetséges eszközzel támogatni kell az emberek megfelelő lakhatási feltételeinek megteremtését. Tízből kilenc válaszadó szerint több kollégiumi férőhelyre lenne szükség, míg a válaszadók 87 százaléka úgy vélte, hogy a saját otthon megléte a családalapítás alapfeltétele. Az emberek 86 százaléka szerint a 13. havi nyugdíj garantálása az idősek számára nagyobb biztonságot jelent. A megkérdezettek 85 százaléka szerint pedig fontos, hogy a dolgozó fiataloknak ugyanolyan lehetőségei legyenek, mint az egyetemistáknak.
3/4-es támogatottság
A legtöbb intézkedést a magyarok háromnegyede hasznosnak és szükségesnek tartotta:
- a 13. havi nyugdíj állandósítása (79 százalék);
- az új kollégiumi férőhelyek létrehozása (78 százalék) kapta a legnagyobb támogatottságot;
- a családi adókedvezmény megduplázását a válaszadók 75 százaléka tartotta hasznosnak, a nagycsaládosoknak pedig a 90 százaléka nyilatkozott így.
Érdekesség, hogy a fiatalabb és idősebb korosztály egyértelműen támogatta a másik korcsoportot célzó intézkedéseket: tízből kilenc 65 év feletti hasznosnak tartotta, hogy biztosítják az első lakást vásárló fiatalok számára az 5 százalékos kamatozású hitelt, illetve azt is, hogy új kollégiumi férőhelyeket hoznak létre. A 18-29 évesek 70 százaléka pedig az állandó 13. havi nyugdíjat tartotta hasznosnak.
Itt van 2025: figyeljenek a családok, ömleni fog a pénz
Több mint harmincféle különböző családtámogatás érhető el 2010 óta a gyermeket nevelő, gyermeket tervező családok számára. Ezek körében új elem többek között a családi adókedvezmény összegének növelése, a babaváró hitel életkori határainak kitolása, a munkáshitel és az otthonfelújítási támogatás. 2025-ös családtámogatási körképünk, a teljesség igénye nélkül. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!