2024 II. negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 5,5, importja 4,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az aktívum 2,9 milliárd euró volt, 188 millió euróval több a 2023. II. negyedévinél. Az előző negyedévhez mérten az export értéke 12, az importé 7,6 százalékkal emelkedett, a többlet pedig 498 millió euróval magasabb volt.
Az idei második negyedévben az export értéke 8,7 milliárd euró (3,4 ezer milliárd forint), az importé 5,8 milliárd euró (2,3 ezer milliárd forint) volt. A szolgáltatás-külkereskedelem aktívuma 2,9 milliárd eurót (1,1 ezer milliárd forintot) tett ki.
A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus 925 millió, a szállítási szolgáltatások 854 millió euróval járult hozzá az aktívumhoz.
Szolgáltatásexportunk 65, -importunk 73 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolítottuk le, ebben a viszonylatban 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Legfontosabb partnerünk továbbra is Németország, amely 21 százalékkal részesedett az összforgalomból. A második helyen az Egyesült Államok, a harmadikon Ausztria áll, hozzájuk a szolgáltatáskereskedelem 8,7, illetve 7,5 százaléka kapcsolódott.
A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 42 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 21 százalékot) tett ki, jelentős volt még a szállítási szolgáltatások 27 és a turizmus 21 százalékos részesedése is. Az importban is az üzleti szolgáltatások domináltak, 54 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatások részaránya 29 százalék volt), miközben a szállítási szolgáltatások 26, a turizmus 16 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból.
A második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest a szolgáltatásexport euróban számított értéke 5,5, az importé 4,9 százalékkal (forintban számítva az export értéke 11, az importé 10 százalékkal) nőtt.
Az aktívum 188 millió euróval (124 milliárd forinttal) meghaladta az előző év azonos időszaki többletet.
Az aktívum növekedéséhez legnagyobb mértékben a bérmunka-szolgáltatási díj 72 millió, a javítási és karbantartási szolgáltatások 45 millió, valamint a szállítási szolgáltatások 36 millió eurós egyenlegjavulása járult hozzá. Aktívumunk értéke az európai uniós forgalomban 29 százalékkal, 319 millió euróval emelkedett, ami elsősorban a Németországgal, Máltával és Ausztriával szemben regisztrált 80 millió, 76 millió, illetve 51 millió eurós egyenlegnövekedésre vezethető vissza.
Az EU-n kívüli országok esetében az aktívum 132 millió euróval, 8,0 százalékkal csökkent. A változást legnagyobbrészt az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal szemben regisztrált egyenleg 205 millió, illetve 46 millió eurós csökkenés okozta.
Az első félévben a kivitel értéke 16 milliárd euró (6,4 ezer milliárd forint), a behozatalé 11 milliárd euró (4,3 ezer milliárd forint) volt.
Nagyon felpörgött az euróövezet külkereskedelmi többlete
Az euróövezetnek júniusban 22,3 milliárd euró külkereskedelmi többlete alakult ki, nagyobb a tavaly júniusi 18 milliárd eurónál és az idei májusi 13,9 milliárd eurónál.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!