Szűrővizsgálatok nélkül nem fogunk előrébb jutni, mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos, a Magyar Kórházszövetség konferenciájának Medicina Fórum szekciójában.
Egész Európában és globálisan is a nem fertőző betegségek okozzák a legnagyobb betegség terhet. Magyarországon évente 32-33 ezer ember hal meg daganatos megbetegedés miatt, 83 ezer új rákos beteget regisztrálnak. Folyamatos emelkedésnek vagyunk tanúi, ezek tények, ezzel foglalkozni kell, mondta Müller Cecília.
Jó hír, hogy a daganatos megbetegedések okozta halálozások száma csökken, a betegek tovább élnek. Az egészségben eltöltött életévek száma is növekszik. Úgy fogalmazott, hogy egy idősödő társadalmat kell segíteni, menedzselni az egészségügyi ellátórendszerben is.
Prevenció, prevenció...
A diagnosztikai eszközök csodákra képesek, a prevenció révén csökkenthetők az egészségügyi költségek. Példaként bemutatta a tisztifőorvos, hogy milyen alacsony a szűrésekre járók aránya.
Emlőszűrésen például a behívottak 35 százaléka vett csak részt, méhnyakrákszűrésre a behívottak 2,7 százaléka ment el, de hozzátette, hogy tudja, hogy a nők gyakran magánorvoshoz járnak. Vastagbélrák-szűrésen pedig 1,8 millió behívott lakosból csak 25,6 százalék jelent meg.
2010-2021 között egymillió fő vett részt mammográfiás vizsgálatokon. A szűrővizsgálaton 2010-ben az érintett populáció 16 százaléka jelent meg, de az adatok azt mutatják a mammográfiás vizsgálatokon résztvevők száma csökken, 2021-ben már csak a behívottak 11,6 százaléka ment el szűrésre, erről Belicza Éva, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ, oktatási szakértője beszélt.
Nőtt a fogászati szűrésekre járók száma
A fogászati szűrővizsgálatokról beszélt Gszelmann Róbert, országos kollegiális szakmai vezető, fogorvos. Kiemelte, hogy amíg 2019-ben 484 ezren vettek részt fogászati szűrésen, 2023-ban már 712 ezer beteg jelent meg a rendelőkben. 2019-ben 597 ezer sztomato-onkológiai vizsgálat volt, 2023-ban 1,3 millió beavatkozás mutatnak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai. Az ellátott betegek száma közel 49 százalékkal emelkedett. Ennek oka, többek között, hogy bevezették az indikátorrendszert az alapellátásban. A fogászati szűrővizsgálat is indikátor lett.
Magyarországon évente 1500-an halnak meg valamilyen szájüregi daganatos megbetegedés miatt.
A napokban írtunk arról, hogy a jövő évi költségvetésben éppen a fogászati alapellátás kap kevesebb forrást. Az alapellátó fogászatoknak az idei évi 88,1 milliárd forint után 2025-ben 86,6 milliárd forintot szánnak a fogorvosoknak. Vagyis 1,5 milliárd forinttal kevesebbet kapnak a fogorvosok, a betegek száma viszont egyre több.