Szemerédi Endre, a New Jersey-i Rutgers University professzora, a Magyar Tudományos Akadémia Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tudósa kapta 2012-ben a kiemelkedő matematikusoknak osztott Abel-díjat. Szemerédi tagja az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának, illetve a princetoni Institute for Advanced Study intézetnek is, a kutatóprofesszor szakterületei a kombinatorika, számelmélet, illetve az algoritmuselmélet.

A 71 éves Szemerédi az indoklás szerint "a "diszkrét matematikához és az elméleti számítógép-tudományhoz való alapvető hozzájárulásáért" kapta a díjat, amelyet  a  Norvég Tudományos Akadémia ítél oda. A bíráló bizottság szerint az elismerés Szemérdinek az úgynevezett diszkrét matematikára gyakorolt "mélyreható és időtálló hatását értékelte, illetve "az elméleti számítógép-tudomány alapjait formáló struktúrákra vonatkozó tanulmányait".  A díjat odaítélő bizottság szerint "Szemerédi matematikai megközelítése példázza az erős magyar problémamegoldó tradíciót. Munkásságának elméleti hatása megváltoztatta a játékszabályokat."

Szemerédi Endre a gráfelmélet egyik legismertebb szakértője, nemzetközi tudományos elismertséget szerzett kombinatorikai, számelméleti és algoritmuselméleti kutatásaival. Nemzetközi hírnevét az Acta Arithmetica című szakfolyóiratban 35 éves korában közzétett cikke alapozta meg, amelyben egy akkor már évtizedek óta megoldatlan matematikai problémára adott megoldást. Eredménye a "magyar tudománynak" is nevezett kombinatorika egyik alapvető felismerésévé vált, de alkalmazzák a számelméletben és a számítástudományban is. Szemerédi Endre tétele a gráfelméleti kutatások fontos eszköze; felismerte, hogy minden gráf felbontható véletlenszerű részekre, ezek száma pedig csak attól függ, milyen pontossággal követelik meg a véletlenszerűséget. Magyarországi munkája mellett Szemerédi Endre több mint két évtizede párhuzamosan az amerikai Rutgers Egyetem számítógép-tudományi tanszékén is tevékenykedik egyetemi tanárként, ahol az MTI ismertetője szerint több magyar PhD-diákja is végzett.

Szemerédi Endre május 22-én, Oslóban veheti át az 1 millió dolláros pénzjutalommal járó díjat Harald norvég királytól.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, illetve a kormány közleményben gratulált a professzornak, akit a március 15-i ünnep alkalmával Széchenyi-díjjal tüntetett ki.

A matematika Nobel-díjaként számon tartott Abel-díjat 2001 őszén alapította a norvég kormány az Oslói Egyetem matematika tanszékének javaslatára, Niels Henrik Abel születésének kétszázadik évfordulójára a Nobel-díj mintájára.

2005-ben Lax Péter, magyar származású amerikai matematikus részesült az elismerésben.