Az Ifjúságkutató Intézet 2022 végén és 2023 elején 15-39 éves magyar állampolgárok körében személyes megkérdezéssel végzett kutatása arra volt kíváncsi, miként látják a jövőjüket bő negyedszázad távlatában, amikor már a 42-66 éves korosztályhoz fognak tartozni.
A 15-39 évesek nagyjából háromnegyede tartja valószínűnek, hogy 2050-ben saját házban/lakásban (76 százalék), házasként (75 százalék), Magyarországon fog élni (72 százalék).
E három állítást a megkérdezettek több mint fele (52 százalék) valószínűnek tartja, míg kevesebb mint tizedük egyiket sem (8 százalék).
- A válaszadók kétharmada (68 százalék) tervez 2050-ig újabb gyermeket vállalni,
- és ugyanekkora arányban feltételezik azt, hogy anyagilag jobb helyzetben lesznek, mint most vannak.
Akinek van pénze, szebb jövőt képzel maga elé
A megkérdezettek jelenlegi pénzügyi helyzete befolyásolja a jövőképüket. Megállapítható, hogy aki manapság nem küzd anyagi gondokkal, derűlátóbb a 2050-es anyagi helyzetét tekintve; illetve minél rosszabb anyagi körülményekről számol be egy fiatal, annál kevésbé van elképzelése a 2050-es kilátásairól.
- A 15-39 évesek közel kétharmada (64 százalék) meglehetősen biztos abban, hogy a jelenlegi tanulmányainak vagy foglalkozásának megfelelő munkát fog végezni 2050-ben is.
- Azzal kapcsolatban viszont kiegyenlített a válaszadók véleménye, hogy a kollégáikkal többnyire magyarul vagy idegen nyelven fognak-e értekezni (45-44 százalék).
A nők a nyugdíjban, a férfiak a gyermekvállalásban bíznak
- A nők inkább tartják valószínűnek, hogy 2050-ben nyugdíjasok lesznek (39 százalék kontra 30 százalék),
- Magyarországon fognak élni (76 százalék kontra 69 százalék),
- vagy, hogy saját tulajdonú lakásban/házban laknak majd (79 százalék kontra 73 százalék).
- A gyermekvállalás vagy további gyermekvállalás esélyét viszont inkább a férfiak látják valószínűbbnek (70 százalék kontra 66 százalék).
Kortól is függ, hányan élnének Magyarországon
Az is megállapítható, hogy az életkor emelkedésével növekszik a saját tulajdonú ingatlant, a házasságot, a magyarországi tartózkodást valószínűsítők aránya.
Ehhez képest az idegennyelvű munkakörnyezetet, a jelenleginél jobb anyagi helyzetet és a további gyermekvállalást tekintve az életkor fordított összefüggését figyelhetjük meg.
Több tízmililó forintot bukhatnak, akiknek nem jut babaváró
Jelenleg egy 15 millió forintos csokos lakáskölcsönért húsz év alatt kevesebb mint 20 millió forintot fizethetünk vissza a banknak, míg egy ugyanilyen összegű és futamidejű piaci lakáshitelért már 31 milliót. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!