Első lépésként a Balaton térségében, a Körösök mentén és a Duna alsó szakaszán kezdik meg a védekezést biológiai eljárással. A munkálatok megkezdése a csapadékossá váló időjárás, így az élőhelyek bővülése miatt vált sürgetővé - közölte a szóvivő. A héten 2200 hektárnyi vízfelületet kezelnek.
A biológiai eljárás során egy baktérium által termelt, fehérjetartalmú folyadékot juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyein a vízbe. A szer kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ám ártalmatlan minden más élőlényre.
Később kémiai anyagok permetezésével is folytatják a szúnyoggyérítést.
A kémiai szúnyoggyérítés kezdetétől folyamatosan közzéteszik a katasztrófavédelem honlapján, hogy melyik napon, melyik településen permeteznek - közölte Mukics Dániel.
A lakosság a ház körüli tenyészhelyek felszámolásával is sokat tehet a szúnyogok számának csökkentése érdekében; a vízzel teli vödrökben, esővíztározókban, hordókban, kaspókban ugyanis ezerszámra fejlődhetnek lárvák.
A ház körül javasolt teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatót készített, amely az ÁNTSZ oldalán érhető el.