Már idén eltörölheti a kormány a tavaly megszavazott katasztrófavédelmi hozzájárulást - derül ki a Széll Kálmán terv 2.0 konvergenciaprogramot részletező részéből. A kisadók számának csökkentése fejezet szerint a magánszemélyek 98 százalékos különadója és a gyógyszertár szolidaritási díj megszüntetése a katasztrófavédelmi hozzájárulással együtt mintegy 2 milliárd forintos kiesést jelentene a büdzsének.
Ugyanakkor mivel a katasztrófavédelmi hozzájárulást csak idén kellett volna először megfizetniük az előző éves nettó árbevételük után a hozzájárulásra kötelezetteknek, ezért egyelőre még ki sem derült, pontosan mekkora összegről mondana le ezzel a lépéssel a költségvetés. Eredetileg sem lehetett pontosan tudni: a katasztrófavédelem egy-másfél milliárd forintos bevételi várakozásával szemben legutóbb a Deloitte is azt prognosztizálta, hogy ennél akár jóval nagyobb is lehet a bevétel, mivel a veszélyes anyagot használó cégek köre nagyobb lehet a vártnál. Ezt a prognózist egyébként a katasztrófavédelmi hozzájárulás szabályozásának legutóbbi módosítása után is fenntartották.
Kapcsolódó
A tavaly elfogadott katasztrófavédelmi törvény által bevezetett hozzájárulás szabályozását ugyanis április elején is módosították a szabálysértési törvény átszabásakor. A legutóbbi módosítás célja egyértelműen az élelmiszeripart mentesítette volna legalább részben a fizetési kötelezettség alól - az eredeti szabályozás szerint ugyanis a termék előállításhoz használt veszélyes anyag miatt akkor is meg kellett volna fizetni az adót - ráadásul a teljes éves nettó árbevétel után, mivel -, ha az nem is érintkezik a termékkel. Ez azonban a hús-, és tejiparban a termék és a gyártócsarnokok hűtéséhez használt, javarészt ammóniás technológiára épülő hűtőrendszerek miatt azonban ezekben az ágazatokban a veszélyes anyag használatából közvetlenül eredő bevétel nem különíthető el egyértelműen, lényegében a cég teljes árbevétele után kellett volna adót fizetni - ez azonban a chipsadó, a termékdíj, valamint az élelmiszerlánc felügyeleti díj mellett, az egyre inkább dráguló termelés és a visszaeső belföldi kereslet miatt már az ellehetetlenüléssel fenyegette az élelmiszer-ipari cégeket.
Az persze nem derül a ki a szövegből, hogy mikor tenné meg a kormány ezt a lépést, és hogy a hozzájárulásra kötelezetteknek kell-e az idén fizetniük - bár a költségvetés finanszírozási szükséglete erősen valószínűsíti, hogy az idén még fizetniük kell a cégeknek. Az sem tisztázott, hogy az elvileg a katasztrófavédelem fejlesztésére, illetve a részben a hozzájárulásra kötelezettek saját katasztrófavédelmi gyakorlatának kidolgozására fordítható összeget miből pótolná a kabinet.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat

Lecsapna a Huawei az Nvidia helyére a kínai chip piacon

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet

422 km: Volt, aki kétszer is körbefutotta a Balatont egy hétvége alatt
