Az olajárak meredek zuhanása előrevetítette, hogy 2014 utolsó negyedévében nem látunk pozitív előjelű értéket. A decemberi értéket nagyban befolyásolta az üzemanyagárakba begyűrűző olajáresés, illetve az élelmiszerárak csökkenése - kommentálta az inflációs adatokat Ürmössy Gergely, az Erste Bank Zrt. vezető elemzője.
A nagy kérdés, hogy mikor és milyen szinten áll meg az olajár meredek zuhanása, illetve mennyire lesz tartós ez az alacsony szint. Továbbá az is kérdéses, hogy az alacsony üzemanyagárak hatással lesznek-e más fogyasztási cikkek árára, mint például az élelmiszer. A szakértő szerint 2015-ben sem teljesül az MNB inflációs célja, a friss adat fényében 0,4 százalékra módosítottak az idei inflációs előrejelzését. Idén márciusban, amikor közzéteszi az MNB az újabb friss inflációs előrejelzését, várhatóan változtat kommunikációján, hogy előkészítsen egy újabb kamatcsökkentési ciklust - véli Ürmössy.
A fogyasztói árakat az is befolyásolta, hogy a szolgáltatási szektorban és az iparban egyaránt tovább mérséklődtek az árvárakozások, ami mutatja, hogy a nyomott üzemanyag- és az élelmiszeráraknak másodkörös hatása is van és általános árcsökkenési tendenciát okoz - állapította meg Balatoni András, az ING Bank Zrt. vezető elemzője.
Az elemző szerint keresleti oldalon a bővülő gazdaság, a növekvő fogyasztás és beruházás éppen az áremelkedésnek kedvezne. A hónapok óta csökkenő árak deflációra utalnak, azonban fogyasztási statisztikák alapján nem valószínű, hogy deflációs spirál (a tartósan alacsony árak ellenére a lakosság kevesebbet fogyaszt, ami további árcsökkenést eredményez) alakulna ki, inkább a csökkenő árszínvonal pozitív hatását lehet majd érezni Magyarországon.
A szakértő szerint az MNB megpróbál "átnézni" az egyszeri hatásokon, ha azonban az alapvető inflációs mutatók (maginfláció, keresletérzékeny infláció) is markánsan csökkennek, a jegybank akár az újbóli kamatcsökkenést is megfontolhatja.
A lényegesen gyengébb forinthoz hozzá kell szokni, az euró jegyzése könnyedén elérheti a 323-324 forintos korábbi csúcsot, a következő 1-2 hónapban pedig 315-324 forint közötti kereskedési sávra számít. A gyengülő tendencia azonban természetes folyamat, hiszen az alacsony infláció leértékelődő árfolyamot eredményez - véli Balatoni.
Az új adatok, illetve a meredeken zuhanó olajárak miatt az idén 0,2 százalék körüli éves átlagos inflációra számít Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető elemzője. Hónapokig alacsony lehet az infláció üteme, és az első negyedévben a nulla százalékos szint alatt maradhat. Egy százalék feletti inflációs értékekre a jelenlegi kilátások szerint csak az utolsó negyedévben lehet számítani.