A hazai vállalkozások 55 százaléka nem vezetett be innovációs folyamatot az utóbbi két évben, amelynek legfőbb oka a tőkehiány volt – ez derül ki a Billingo online számlázó cég felméréséből.
Az innovációt alkalmazók sorában az egyéni vállalkozók voltak az élharcosok, őket a kft.-k követték a sorban, az alkalmazási területek pedig főként HR és döntéshozatal, logisztika és vállalatirányítás
voltak.
Kapcsolódó
Az újítások fókuszában pedig talán nem meglepő, hogy a hatékonyság
növelése volt.
Minden második cég volt bátor
A felmérésben résztvevők 46 százaléka döntött úgy az elmúlt két évben, hogy valamilyen innovatív megoldással támogatja saját folyamatait a hatékonyság érdekében. Továbbá az is kiderült, hogy azok az egyéni vállalkozók voltak a leginnovatívabbak, akik elsősorban kereskedelmi területen vagy mérnöki szolgáltatást nyújtva, oktatási területen, IT területen tevékenykednek.
„Nem meglepőek ezek az eredmények, hiszen az egyéni vállalkozóknak a leginkább húsba vágó, hogy hatékonyságukat növelni tudják, ha lehet, emberi erőforrás bevonása nélkül. Ugyanakkor náluk tapasztalható a legrövidebb döntéshozatali folyamat, hamar cselekszenek, ha egy-egy helyzet úgy kívánja” – mondta Besztró Szabolcs, a Billingo stratégiai és operatív igazgatója.
A hatékonyságnövelés a legfontosabb
Az innovációs folyamatok célja:
- 75 százalékban a hatékonyság javítása volt;
- 54 százalékban a termék vagy szolgáltatás bővítése;
- 38 százalékban a költségcsökkentés is fontos tényező volt.
Az innovációt elindító vállalkozások 82 százaléka további fejlesztéseket is tervez. A vállalkozások leginnovatívabb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) és annak hatékony felhasználása. Az MI többek között automatizált megoldásokkal tudja eredményesebbé tenni a vállalkozások működését, amiben akár a számlázó programra is támaszkodhatnak – mondta a stratégiai és operatív igazgató.
Ahol az innovációs folyamatot az elmúlt két évben megrekedtek, ott az elmaradás fő okaként legtöbbször a tőkehiányt nevezték meg. A kutatás szerint a cégek 37 százaléka kezdené meg az innovációs tevékenységet azonnal, ha lenne erre elkülönített forrása. Többen a remélt, azonban elmaradt plusz bevételi forrásokat is hiányolták, például a pályázatokat vagy egyéb kormányzati támogatásokat.
Az AI SUMMIT két napra campusszá alakítja a Városligetet
Az AI Summit BUDAPEST rendezvénysorozat egyedülálló lehetőséget nyújt a hazai és a nemzetközi szakértők és érdeklődők számára, hogy valós betekintést nyerjenek a mesterséges intelligencia világába, hogy felfedezzék az üzleti életre, a társadalmi viszonyokra és az ipar világára gyakorolt jelenlegi és jövőbeli hatásait. Magyarország vezető digitális média cége, az Indamedia, 2023-ban rendezte meg, elsőként hazánkban, az AI Summit-ot, a konferenciát, amely csak és kizárólag a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdésekre fókuszált. A tavalyi rendezvény kimagasló sikere alapján biztosak vagyunk abban, hogy az AI Summit a kelet-közép-európai régió legfontosabb és legmeghatározóbb AI és innovációs eseménye lesz 2024-ben is.
Találkozunk 2024. szeptember 9-én és 10-én a Magyar Zene Házában és a Néprajzi Múzeumban. Részletek és jegyvásárlás az alábbi linken.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!