Kevés pályakezdő rendelkezik megtakarítással, és az idén jelentősen kevesebbet tesznek félre a fiatalok, mint tavaly – állapította meg a Work Force HR szolgáltató a megbízásából készült Pályakezdő Index reprezentatív kutatás alapján.
- A 18-25 éves fiatalok többsége legfeljebb 100 ezer forint félretett pénzzel rendelkezik,
- míg 17 százalékuk 100 és 200 ezer forint közé helyezi megtakarításainak összegét.
- Elenyésző, mindössze 8 százalék volt azok száma, akik 200 ezer forintnál nagyobb összeggel rendelkeznek.
A válaszadók 45 százaléka kevesebbet tesz félre idén, mint tavaly, közülük 27 százaléknak jelentősen megcsappantak a megtakarításai, míg közel 18 százalék csupán kisebb változást érzékel pénzügyi tartalékaiban.
Horribilis ára van a budapesti albérleteknek, havi 225 ezer forint felett az átlag
A fővárosban az átlagos havi albérleti díjak meghaladják a 200 ezer forintot, erre rakódnak rá a közüzemi számlák és a kaució is, amely most 2-3 havi bérleti díjnak felel meg. Ingatlanpiaci szakértők mind ugyanarra a problémára hívják fel a figyelmet: a kéthavi kaució mellett egy hónap kifizetése előre félmillió forintos kiadást jelenthet. Bővebben >>>Idén sem tudnak félretenni, de az egészségén senki nem spórol
Hozzátették, a megkérdezettek 22 százaléka változatlanul tud gyűjteni, viszont a pályakezdők 21 százaléka azt felelte, hogy csakúgy mint 2022-ben, idén sem képes félretenni.
A fiatalok 57 százaléka csökkentette kiadásait 2023-ban, kétharmaduk a szórakozásra szánt költségeket igyekszik lefaragni.
Ezt követik azok, akik az élelmiszerre és ruházatra szánnak kevesebbet, majd azok, akik idén kevésbé költenek a vendéglátásban és visszavettek az utazásból.
Ugyanakkor az egészségügyi kiadásokon nem szívesen spórolnak a fiatalok, a többség ezen a területen nem csökkentette kiadásait.
Munka mindhalálig: a magyarok legnagyobb félelme
A megélhetésük miatt a legtöbben még 70 éves koruk után is, a 65 éves nyugdíjkorhatár meghaladtával azzal számolnak, hogy rá lesznek szorulva a munkára. Bővebben >>>Ha én gazdag volnék...
A nagyobb ráfordítást igénylő költéseket illetően az alábbi tárgyak és célok mozgatják meg a fiatalok fantáziáját:
- a legtöbb fiatal autót szeretne vásárolni a következő 5 évben,
- ezt követik az utazási tervekre szánt kiadások.
- Sokan szeretnének ingatlant venni,
- valamint a családalapításra és esküvőre szánt költségekkel is kalkulálnak a húszas éveik végére.
A pályakezdők 41 százaléka otthon tartja megtakarítását, 38 százalékuk bankszámláján, 35 százalékuk pedig befekteti pénzét valamilyen formában, legyen az értékpapír, részvény, ékszer, gyűjtemény, vagy akár egy vállalkozás.
A kutatás a 18-25 évesek körében, 500 fős mintán, 2023 májusában készült.