Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2050-re élete során minden huszadik nőnél kialakul majd a mellrák, és így sokkal többen fognak belehalni, mint most – írja a Guardian cikke alapján a Telex. Globálisan 38 százalékkal több diagnózisra és 68 százalékkal több halálesetre számítanak a következő 25 évben.
Ez azt jelenti, hogy 2050-re évente 3,2 millió új esetre és 1,1 millió mellrákra visszavezethető halálra számíthatunk. Emögött több minden is állhat: az öregedő társadalom, a diagnosztika fejlődése, valamint az ismert rizikófaktorok egyre gyakoribb előfordulása. Ilyen például az, hogy valaki egyre idősebb, sérült gének öröklése, valamint ha a felmenőknél is előfordult a betegség.
Percenként négy nőnél diagnosztizálnak mellrákot világszerte, jellemzően egy nő bele is hal a betegségbe, és ezek a statisztikák egyre rosszabbak lesznek
– mondta Joanne Kim, az WHO Rákközpontjának (IARC) tudósa, a jelentés egyik szerzője.
Kapcsolódó
Fontosak a szűrővizsgálatok
Magyarországon évente nyolcezer nőnél diagnosztizálnak mellrákot, és kétezren életüket is vesztik. Mégsem megy el minden nő mammográfiás vizsgálatra, mert a behívott korosztály csupán 30-40 százaléka él csak az ingyenes szűrés lehetőségével.
Az országok a leghatékonyabban úgy tudnak lépni a trend lassítása, visszafordítása érdekében, hogy nagyobb hangsúlyt helyeznek a megelőzésre és a szűrésre.
Jelenleg globálisan a mellrákos esetek 71 százaléka, az ebből eredő halálesetek 79 százaléka az 50 év feletti nőknél jelentkezik. Ezeknek nagyjából a negyede megelőzhető, például csökkentett alkoholbevitellel, az egészséges testsúly fenntartásával és aktív életmóddal.
Ez a ráktípus a leggyakoribb a nőknél, de nem mindenhol ugyanannyira jellemző. A WHO rákközpontja (IARC) szerint a legtöbb esetet Új-Zélandon és Ausztráliában diagnosztizálják, amit Észak-Amerika és Európa követ. Bár Ázsiában és Afrikában a legalacsonyabb ez a mutató, a legtöbb haláleset Melanéziában, Polinéziában és Afrikában történik.
Bár egyre több esetet diagnosztizálnak az ezen a téren történő fejlesztések miatt az IARC által vizsgált 46 országból 29-nél csökkent a betegségből eredő halálozások száma. Ettől függetlenül Magyarországon nem túl jó a helyzet: lakosságarányosan az EU-ban Magyarországon halnak meg a legtöbben rákban, 100 ezer lakosból 23-an.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Orbán Viktor: 15 évvel ezelőtt hazánk egy olyan ország volt, ahol úgy gondolták, munkából nem lehet megélni

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Jön a készpénzkorlátozás az EU-ban: veszélyben a magyar alapjog?

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés

Itt vannak a választási eredmények: még nyár előtt új vezetése lehet Bécsnek

Lerántják a leplet a magyar gazdaságról: sorsdöntő, ami a héten történik
Végre megszólalt Kim Dzsongun a fronton felbukkanó észak-koreai harcosokról

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat
