100-105 ezer forintos minimálbérről beszéltek az elmúlt napokban szakszervezeti vezetők, a legkisebb bér mostani mértéke 93 ezer forint. Az általános éves béremelési ajánlásra is van terve a dolgozói érdekképviseleteknek, meghatározásuk szerint az inflációt minimálisan meghaladó mértékű emelés lenne szükséges, 6 százalék körüli a javaslatuk.

Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) legfontosabb viszonyítási pontja a minimálbérek megítélésénél az aktuális minimál bér elkölthető (azaz nettó) értéke, illetve ezen értéknek a megélhetési minimumhoz viszonyított aránya - derül ki a szervezet hétfői közleményéből. A szakszervezet előrejelzése szerint 2013 elején - a mind jobban gyorsuló fogyasztói áremelkedések miatt - a létminimum összege egy munkavállaló esetében 91 500 forint lesz. A jelenleg érvényes 93 ezer forintos minimálbér elkölthető értéke ennek a létminimum összegnek csak a 2/3-át éri el. A MOSZ minimális elvárása, hogy a 2013-tól érvényes új minimálbér összege legalább a létminimum 3/4-ének az összegét érje el és ezzel álljon vissza a 2012 év eleji állapot. A garantált bérminimum jelenlegi 108 000 forintos összege 2012 év elején az akkori létminimum 84 ezer forintos összegének a 85 százalékát érte el. A szakszervezet  minimális elvárása, hogy a 2013-as garantált bérminimum esetében se romoljon ez az arány. (A költségvetési hány fedezetét elsősorban a közszféra befagyasztott bérei biztosítják.)

105 ezer forintos minimálbér kellene?

A fenti megfontolások alapján a MOSZ bérminimumokra vonatkozó javaslata alapján a minimálbér esetében bruttó 105 ezer, míg a garantált bérminimum esetében bruttó 120 ezer forintra tesz javaslatot. A munkaadók terheinek mérséklése érdekében és a foglalkoztatási szempontok figyelembevétele miatt viszont nyitottak arra, hogy az alacsony jövedelmű munkavállalói kategóriákban a nettó bérek kívánatos összegét részben vagy egészben a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentése biztosítsa.

A MOSZ a közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy az alacsony bérkategóriákban dolgozók a törvényes korlátokat jóval meghaladó túlóravállalással próbálják meg saját és családjuk megélhetését biztosítani, ami a "tömeges munkanélküliség" és a "tömeges 12-16 órás munkavégzés" együttes megjelenésével jár ahelyett, hogy a többletmunkára munkanélkülieket vennének fel és ezzel a foglalkoztatást bővítenék. A szakszervezet ennek fényében úgy véli, közös érdek, hogy "az egészséges életvitelhez szükséges minimális jövedelem előteremtése ne a munkaképesség veszélyeztetése árán történhessen csak meg."

A LIGA szerint 6 százalék körüli béremelésre lenne szükség ahhoz, hogy az infláció legyőzhető legyen. Az MSZOSZ szerint 100 ezer forintos minimálbér és 116 ezer forintos bérminimum lenne szükséges, a többi bérnek pedig inflációkövetőnek kell lennie.

Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy a béremeléseknek akkorának kell lenni jövőre, hogy már az elmúlt 6 évben bekövetkezett reál pozícióvesztést leállítsa. Az inflációt is le kell győznie a béremelésnek, és egy pici reálkereset növekedést kell elérni, a minimálbéreknél pedig még ennél is erősebb béremelésre van szükség, hiszen a minimálbérből élő emberek teljesen ellehetetlenültek, nem lehet megélni ennyi pénzből - közölte a LIGA elnöke.

A munkaadói oldal egyelőre hallgat

A munkaadói oldal egyelőre nem nyilatkozott konkrét számokról, a VOSZ főtitkára azonban figyelmeztet: a magyar gazdaság recesszióban van, ami már önmagában nem engedné meg a béremelést, emellett Dávid Ferenc szerint a kormány munkahelymegtartó intézkedései, és az erre költött összegek erodálódnak, ha túlfeszített lesz a minimálbér emelése, illetve a béremelés mértéke.

Mindenesetre valamekkora emelést még a gazdasági visszaesés ellenére is indokoltnak tartanak a munkaadók. A gazdasági kormányzat hétfőre hívta össze a munkaadói és a dolgozói érdekképviseletek, hogy zárt ajtók mögött megkezdődjön az első tárgyalás a jövő évi bérekről.