A KSH adatai alapján készült jelentés szerint a háztartások 14 484 milliárd forintot költöttek 2011-ben, kereskedelmi cikkek mellett szolgáltatásokra is. Ebből 8485 milliárd forintot fordítottak élelmiszerekre, iparcikkekre, üzemanyagokra, járművekre. A tartós cikkekre - bútorra, műszaki cikkre - ezermilliárd forintot költöttek a családok tavaly úgy, hogy a második félévben meglódult ezeknek a cikkeknek a vásárlása, ellensúlyozva az első félévi visszaesést.

Külföldön a magyar családok több mint 500 milliárd forintot költöttek, nemcsak árura, hanem különféle szolgáltatásokra is. Az OKSZ összesítése szerint a háztartások a ruhavásárlást visszafogták, a 384 milliárd forintos forgalom 4 százalék volumen visszaesést takar. A szövetség szerint a mérleget felfelé húzta 2011-ben "a zsebekbe jutó jövedelmek változása", negatív hatással volt viszont a vásárlásokra a devizahitelek terheinek hatása, illetve az átlagnál nagyobb drágulás az üzemanyagoknál és az élelmiszereknél.

Mire számíthatunk 2012-ben?

A szövetség előrejelzése szerint 2012 első félévében a piac kisebb mértékben zsugorodhat, fontos tényező továbbra is az infláció, az árfolyamváltozás, ám a vásárlási szokásokat előreláthatóan továbbra is a fogyasztói ár uralja.

Lényeges kérdés a devizahitelesek helyzete, hiszen az elmúlt időszakban ez volt a legnagyobb teher a fogyasztói piacon: ha szélesebb körben segítenek rajtuk, az erősítheti a kereskedelmet a második félévben - mutatott rá az OKSZ. A nemzetközi hiteltárgyalások kimenetele, a beruházások alakulása, illetve a forintárfolyam változása is befolyásolhatja idén a fogyasztói piacot .