Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) által koordinált, tavaly szeptemberben indult kutatás a 16 és 65 év közöttiek szövegértési, olvasási, matematikai és informatikai problémamegoldó képességeit, valamint ezek munkaerőpiaci hasznosulását méri fel.
Országosan 127 összeíró 250 helyszínen kezdte el a hatezer véletlenszerűen kiválasztott ember képességeinek a felmérését. A felmérés egy számítógépen kitöltött kérdőívből, valamint számítógépen vagy papíron egyaránt megoldható feladatokból áll, az adatgyűjtésben való részvétel önként vállalt, társadalmi feladat - olvasható a KSH közleményében.
A felnőttkorban végzett képességfelmérésnek számtalan előnye van, az esetenként sok-sok éve megszerzett diploma nem ad pontos képet az egyén képességeiről - mondta Janák Katalin, a KSH életminőség-statisztikai főosztályának vezetője.
A PIAAC kutatást a tervek szerint tízévenként megismétlik, így láthatóvá válik, hogyan változnak a felnőttek készségei az egyes országokon belül és a többi résztvevő országgal történő összehasonlításban.
Fotó forrása: Pixabay