A közlemény szerint 2011-ben 2857, 2012-ben 4911, 2013. első félévében pedig 2624 vállalkozásról derült ki, hogy szabálytalanul foglalkoztatja dolgozóit. A NAV azonban ehhez azt is hozzáteszi: ezekből az adatokból még nem következik, hogy az országban emelkedett volna a feketén foglalkoztatottak száma. Az növekedés hátterében a hivatal  ellenőrzéseinek minden eddiginél eredményesebb módszerei állnak - teszik hozzá.

A NAV a feketemunka szempontjából továbbra is kockázatos építőipar mellett nagy hangsúlyt helyez az élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem, az éttermi, mozgó vendéglátás, valamint az italszolgáltatás területén tevékenykedő foglalkoztatókra, továbbá az éjszaka működő szolgáltatókra is. Ezeken a területeken korábban is gyakori volt, hogy az alkalmazottakat nem jelentették be munkáltatóik - olvasható a közleményben.

A NAV a foglalkoztatók gyakoribb ellenőrzésével a szabályos foglalkoztatás bővülését szeretné ösztönözni - hangsúlyozza a hivatal, és hozzáteszik: "a szigorú és egyre gyakoribb ellenőrzések célja a költségvetési bevételek növelése mellett a megelőzés." Minél nagyobb valószínűséggel számíthatnak a foglalkoztatók a NAV ellenőrzésére, annál kevésbé vállalják az adóelkerülés kockázatát, így ennek hatására csökkennek az adózatlan jövedelmek, és nő a jogkövető vállalkozások száma és a gazdaság versenyképessége - zárja közleményét a NAV.