A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) mai plenáris ülésén az érdekképviseletek is először ismerhetik meg a kormány álláspontját a jövő évi kötelező bérelemek emeléséről, eddig hiába egyeztetett több körben is a VKF monitoringbizottsága a témában, a kormány nevében tárgyaló nemzetgazdasági tárca nem közölt konkrétumot az elképzelésekről.
Január elsejétől általános, 5,2 százalékos minimálbér- és garantáltbérminimum-emelésnél kevesebb nem fogadható el − mondta a Napi Gazdaságnak Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke. A szervezet célja, hogy egy 5,2 százalékos országos bérajánlás is megszülessen.
Szakmailag nem tartja megalapozottnak és indokoltnak a munkaadói oldal a bérajánlást, de nem ezen múlik majd, hogy lesz-e megállapodás − hangsúlyozta Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára. A munkaadók vagy január elsejétől évi 2,6 százalékos minimálbér-emelést tartanak elfogadhatónak, vagy pedig a hat legkritikusabb helyzetű ágazatban − a kereskedelem, vendéglátás, ruha- és bőripar, mezőgazdaság és élelmiszer-feldolgozás − jövő év közepétől emelnének − nem visszamenőleges hatállyal − 5,2 százalékkal.
Úgy tudni, kormánydöntés egyelőre nem született a kötelező legkisebb bér emeléséről, erre várhatóan a szerdai kormányülésen kerülhet sor. A Munka törvénykönyve alapján emellett a kabinetnek még a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanáccsal is egyeztetnie kell. Közben azonban bizonyos mértékű béremelést tartalmaznia kell a jövő évi járulékbevételeket is tartalmazó költségvetési törvénynek, amit várhatóan ma szavaz meg a parlament.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!