Nagyjából 15 százalékos minimálbér-emelés várható januártól – árulta el az Indexnek Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár annak kapcsán, hogy nemsokára megállapodhatnak a munkavállalók és a munkáltatók a jövő évi béremelésről.
Az államtitkár hangsúlyozta Nagy Márton miniszteri elvárásait: „meg kell védenünk a teljes foglalkoztatottságot”. Czomba emlékeztetett arra, hogy 2010 előtt 11 százalék felett volt a munkanélküliség, és tíz éven belül a kormány ígéretének megfelelően egymillió új munkahely létesült.
Sajnos a jelenlegi helyzetben (...) a munkavállalókat a magas infláció, a munkáltatókat pedig a magas energiaárak sújtják
– mondta Czomba Sándor, hozzátéve: a kormány abban érdekelt, hogy tartós megállapodás szülessen a munkavállalók és a munkáltatók között, szerinte ez pedig akkor valósulhat meg, ha az egyezség a két fél között történik.
A járulékcsökkentés most nem járható út
A miniszterelnök is egyértelművé tette: járulékcsökkentéssel most nem tudnak hozzájárulni a bérek növekedéséhez. Az elmúlt hat évben viszont összességében 15,5 százalékkal csökkentek a járulékok, ami a korábbi bérnövekedések kulcsa volt. Az államtitkár szerint a szakszervezetek által követelt 20 százalékos béremelés irreális.
Mostani várakozásaink szerint 15–17 százalékos béremelés várható. A munkáltatóktól 15 százalék alatti számokat hallottam, munkavállalói oldalról pedig 15 százalék felettit. Nagyjából ekörül látom az egyezséget
- mondta a lapnak Czomba Sándor.
Az alku jelenlegi állása szerint 230-235 ezer forint körül lehet a bruttó minimálbér összege. Nyugat-európai országokban – Nagy Márton megfogalmazásában – "öntik a pénzt a társadalmakra". Ezek az államok nagyobb gazdaságuk révén ezt megtehetik, azonban komoly kockázattal is járhat ez a folyamat, mert ezekben az országokban kialakulhat egy ár-bér spirál.