Októberi döntésével az alapkamatot 15 bázisponttal 1,80 százalékra emelte a monetáris tanács. A Magyar Nemzetei Bank (MNB) döntéshozó testülete a kamatfolyosó esetében szintén 15 bázispontos emelést tart indokoltnak.
Az októberi lépést még több, lehet, hogy sokkal több fogja követni. Mint azt Virág Barnabás, az MNB alelnöke a Portfolio konferenciáján tartott előadásában elmondta, a jegybank helyzetértékelése szerint szeptemberhez képest is nagyobb inflációs kockázatok mutatkoznak.
Csak az árstabilitás, ami számít, bizonytalan rövidtávú előnyökért nem szabad hosszabb távú kockázatokat felvállalni
- mondta Virág Barnabás.
Ebbe a bázishatásokon túl az üzemanyag, és a nyersanyagok árai mellett közrejátszik a növekvő lakossági kereslet, ebből Virág szerint látszik, hogy tartós lesz az emelkedett árszínvonal, ami feladatot ad a jegybankoknak.
A monetáris tanács a kamatemelési ciklus havi ütemű folytatását tartja szükségesnek. A tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak – áll az MNB közleményében.
Virág egyértelművé tette, hogy a szigorítást 2022-ben is folytatja a jegybank. Ebből következik, hogy még több hónapig, havi szinten emelkedik az alapkamat, folyamatosan kivonja swap eszközét a jegybank és dinamikusan kivonul a jegybank az állampapír piacról is.
A forint gyengüléssel reagált a havi kamatdöntésre. - Amennyiben sikerül visszasüllyedni a 360,50-es szint alá, korrekciós hullám indulhat a 355-356-os szintek irányába – mondta Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője. Ellenkező esetben azonban elsőként a 362,50-es, majd a 364,25-ös szinteket célozhatja meg. A közlemény megjelenését követő reakciók alapján az utóbbi forgatókönyvre számíthatunk egyelőre – mondta az elemző.
Az MTI Regős Gábort, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetőjét is idézte, aki szerint bár az inflációs folyamatok, illetve a világszerte növekvő energiaárak miatt elképzelhető lett volna nagyobb emelés is, a jegybank kitartott az eredetileg beharangozott havi 15 bázispontos ütem mellett. A közlemény, illetve a kommunikáció alapján a kamatemelési ciklus Regős szerint novemberben is folytatódhat, és a mértéke ismét 15 bázispont lehet - tette hozzá.
Az elemző szerint a kamatemelési ciklus vége egyelőre nem látszik, azt a jegybank addig folytathatja, ameddig az az inflációs cél eléréséhez szükséges. Ez azonban a piac számára is üzenet: a monetáris politika elkötelezett az infláció leszorítása mellett - véli Regős Gábor. Aki szerint jegybank jövőbeni döntéseinél két dologra lesz érdemes figyelni: arra, hogy milyen ütemben nő tovább decembertől - az új Inflációs jelentés megjelenése nyomán - az alapkamat, illetve: hogy folytatódik-e, - és ha igen, milyen ütemben - a nemkonvencionális eszközök kivezetése.