A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán bemutatta a „Megatrendek – A világunkat formáló 64 alapvető megatrend” című kiadványát, mely nyolc fejezetben mutat be 64 olyan megatrendet, amelyek alapjaiban határozzák meg életünket.
A kiadvány – mely itt érhető el – több tudományterület fúzióján alapul, így épít a rendszerelmélet, a kvantumfizika, a geopolitika és a fenntarthatóság elemeire is. Matolcsy György jegybankelnök szerint napjainkban az összetett rendszerek korában élünk, amelyek törvényekkel, szabályokkal és mintázatokkal jellemezhetőek – ezeket hozzák létre és tartják fent a megatrendek.
„Léteznek olyan alapvető megatrendek, amelyeket érdemes ismernünk a jövő kihívásaira való felkészülés során”
– idézi Matoclsy Györgyöt a jegybank közleménye. Az MNB elnöke szerint
- ilyen a Pareto-elv,
- a 4T (Tudás, Tehetség, Tőke, Technológia) és
- a történelmi ciklusok ismerete is.
A Pareto-szabályról elmondta, hogy sok esetben az eredmények 80 százaléka a ráfordítások mindössze 20 százalékából származik: a világ gyorsulásával párhuzamosan a Pareto-arány hatványai is előfordulhatnak, azaz a 20 százaléknak is van egy döntő jelentőségű 20 százaléka, ami az eredmények 64 százalékát előidézi, és ha a sort tovább folytatjuk, eljuthatunk akár oda, hogy
erőforrásaink mindössze 1 százaléka hozhatja el eredményeink mintegy felét.
A jegybankelnök erről a tavaly őszi Közgazdász Vándorgyűlésen is beszélt már, erről bővebben itt olvashat.
Mi is az a Pareto-elv?
A Pareto-szabály lényege, hogy az eredmények döntő részét az erőforrások kis hányada adja – írja tanulmányában az MNB. Tehát ha megtaláljuk, hogy ráfordításaink mely része jár a legnagyobb hatással, növelhetjük hatékonyságunkat és eredményességünket. A Pareto-elv a hatékony erőforrás-felhasználás lehetőségeit keresi, és kimondja, hogy sok esetben a következmények nagyobb része a ráfordítások töredékéből származik, azaz a felhasznált erőforrások nem lineárisan vezetnek el az eredményekhez. A Pareto-szabály alapjait Vilfredo Pareto olasz közgazdász alkotta meg a 19. század végén.A megatrendek közül kiemelkedik három szupertrend: a klímaváltozás, a technológiai forradalom és a geopolitikai átalakulás, és hangsúlyozta, hogy a 4T képlete alapján az lesz sikeres, aki a tudás, a tehetség, a tőke és a technológia fúzióját meg tudja valósítani – idézi az MNB közleménye Matolcsy Györgyöt.

A jegybanki kiadvány a harmadikról, azaz a történelmi ciklusok ismeretéről azt írja, hogy a történelmi események időről időre ismétlődő mintázatokat és fordulatokat mutatnak. A szerzők példát is hoznak: a hosszabb gazdasági ciklusokat jellemzően a technológiai áttörések és a geopolitikai változások mozgatják.
Ezek felismerése által „könnyebben alkalmazkodhatunk a jövő kihívásaihoz, de figyelembe kell venni, hogy az ismétlődés soha nem pontosan az eredeti formában megy végbe”.
Az MNB alelnöke, Virág Barnabás előadásában a három szupertrend mellett kiemelte a demográfiai folyamatokat is, mint jelenünket és jövőnket döntően meghatározó változást. Szerinte
a nagy átmenetek korszakát éljük, amikor a változások összessége kritikus nagyságot ér el.
Úgy véli, hogy nemcsak a változások mennyisége haladja meg az eddigieket, hanem azok sebessége is felgyorsult a korábbiakhoz képest, emellett több megatrend is fordulóponthoz érkezett.

„Az elmúlt évszázadban a világgazdaság exponenciális pályán növekedett, amelynek fontos hajtóereje volt a népességszám emelkedése és az összekapcsoltság növekedése, ugyanakkor ez a természeti erőforrások túlzott felhasználásával, továbbá a vagyoni és jövedelmi egyenlőtlenségek szélesedésével járt együtt” – jelentette ki az MNB alelnöke.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Ennek Trump nem fog örülni: egyre több kínai bukkan fel a SpaceX befektetői között

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Egy új NAV-os húzás kesztyűs kézzel bánik a jogkövető adózókkal, de sokba fájhat a mulasztás

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Újabb erős földrengés: Tonga térségében szökőárriadót rendeltek el
