A keresletérzékeny termékek inflációhoz való hozzájárulása nem változott, míg a volatilisebb, költségváltozásokra érzékenyebb élelmiszer- és energiaárak az üzemanyagárak mérséklődése miatt összességében továbbra is az árcsökkenés irányába hatottak.

Az iparcikkek éves inflációs rátája emelkedett júniushoz képest, és az elmúlt másfél év átlagánál továbbra is magasabb szinten tartózkodik. A termékkörön belül a tartós iparcikkek szezonálisan igazított árszintje csökkent, míg a nem-tartósaké nőtt. Utóbbihoz a havi alapon nagy volatilitást mutató repülőjegyárak emelkedése is hozzájárult. Az iparcikkek árazását a mérsékelt importárak árleszorító hatása, valamint a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja.

Júliusban a piaci szolgáltatásoknál a korábbi éveknek megfelelő havi áremelkedés volt. Összességében az árak visszafogott dinamikát mutattak, mely a termékek széles körére jellemző volt.

A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árai enyhén emelkedtek. A feldolgozatlan élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje kis mértékben emelkedett, melyhez leginkább a sertéshús és a friss hazai és déli gyümölcs árdinamikája járult hozzá. A szabályozott termékek széles körében változatlanok maradtak az árak az előző hónaphoz képest.

A lakosság inflációs várakozásai az elmúlt időszakban nem változtak, és az alacsony inflációs folyamatokkal összhangban mérsékelt szinten alakulnak - vélik az MB szakértői.

Az MNB inflációs alapmutatói (2016. július, év/év, százalék)
Teljes infláció-0,3
Ritkán változó árú termékek inflációjának hozzájárulása (súlya 32,4 százalék)0,6
Egyéb tételek hozzájárulása (67,6 százalékpont)-0,9
Keresletérzékeny infláció hozzájárulása (súlya 55,0 százalék)0,8
Egyéb tételek hozzájárulása (45,0 százalékpont)-1,1
Adószűrt maginfláció hozzájárulása (súlya 67,9 százalék)0,8
Egyéb tételek hozzájárulása (32,1 százalékpont)-1,1
Forrás: MNB