A jegybank szerdai sajtótájékoztatóján Baksay Gergely közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető azt mondta, hogy a termelékenység négy pillérét vizsgálja a jelentés, amelyek a munkatermelékenységre, illetve az innovációs, a digitalizációs és az ökológiai hatékonyságra terjednek ki.
Balatoni András, az MNB közgazdasági előrejelzéssel és elemzéssel foglalkozó igazgatóságának vezetője szerint az látszik, hogy a munkatermelékenység lelassult az előző évtized végén látottakhoz képest, ami az elmúlt évek sorozatos válságaival magyarázható.
Miközben a 2017-2019-es időszakban évente átlagosan 3,3 százalékkal emelkedett a reál munkatermelékenység, addig 2020 és 2023 között évente átlagosan 0,8 százalékos javulást mértek.
Az emelkedés a jelentés szerint szinte teljes egészében a szolgáltató szektornak köszönhető, így a hazai munkatermelékenység változatlanul az uniós rangsor utolsó részében található, az övezet élvonalának felét éri el.
A jegybank igazgatója hozzátette ugyanakkor, hogy ez a mutató alacsonyabb a régiós átlagnál, ezért a növekedési tartalékot a termelékenység javítása jelenti.
A második pillér, innovációs hatékonyság is mérséklődött, szintén az előző évek válságos időszaka következtében, amely elsősorban a hazai innovációs ráfordítások reálértékben mutatkozik meg, a vállalat kiadások csökkenésén keresztül.
Mindez a pillér enyhe romlása mellett az eredmények csökkenését is jelentette, ami elsősorban a szabadalmak és formatervezési oltalmak csökkenő aktivitásában érhető tetten. A magyar gazdaság 55 százalékon áll az innovációs rendszer hatékonyságában – mondta Balatoni András.
Ugyanakkor a digitalizációs hatékonyságban érdemi javulás történt a 2020-as években, főként a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedése miatt.
Azonban a hazai digitális infrastruktúra színvonalához képest annak kihasználtsága továbbra is alacsony, a jegybank szerint ezért itt további fejlődési lehetőségek vannak.
A vizsgált pillérek közül az ökológiai hatékonyságban teljesít a legjobb Magyarország, ám többek között a megújuló energiaforrások arányának növelése révén itt is vannak előrelépési lehetőségek.
A digitalizáció és ökológiai hatékonyságban viszonylag a legkisebb a lemaradás az EU-s országokhoz képest: sorrendben 78 és 81 százalékot ért el az ország az EU átlaghoz képest - ismertette Balatoni András.
Megkapta a magyar gazdaság a bizonyítványt, Orbán Viktornak már muszáj volt döntenie
A múlt héten a turizmus helyzetéről kaphattunk egy pillanatképet a KSH adatai alapján, valamint a foglalkoztatottsági adatokról is lehullt a lepel. A héten megérkeznek az előző negyedévi GDP-adatok, emellett pedig a külkereskedelmi termékforgalomról, a kiskereskedelemről, az iparról és a mezőgazdaságról is fontos információkat ismerhetünk majd meg.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!