Több hónapnyi halasztás után megjelent végre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss Versenyképességi jelentése. A bő 130 oldalas kiadvány megállapítja, az Európai Unión belül a 18. helyen áll Magyarország versenyképességi szempontból, ami elmarad az átlagtól. Vannak olyan területek, amelyeken az ország jól teljesít, de vannak olyanok is, amelyeken elképesztő lemaradást talált a tanulmány.
Az egyik ilyen az egészségügy. A jelentés megállapítja, hogy bár egész Európában nőtt az elmúlt évtizedben az elhízott emberek aránya, Magyarországon gyorsabban emelkedett ez a mutató, 2016-ban már a felnőtt lakosság több mint 25 százalékának volt 30 fölött az úgynevezett testtömegindexe, ami a harmadik legmagasabb arány Európában. Csupán Máltán és az Egyesült Királyságban élt több kövér ember. Miután utóbbi kilépett az unióból, jelenleg Magyarország már ezüstérmes lehet a legkövérebb nemzetek toplistáján.
Az egészségügy helyzete átlag alatti. Bár elvileg minden ellátás ingyenes, és a hálapénz is tilos, a jelentés alapján még mindig magas a magán kiadások aránya az egészségügyben. Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai (6,7 százalék) alacsonyabbak a többi visegrádi ország átlagánál (6,9 százalék), illetve az uniós országok átlagánál (8,2 százalék). Ebből Magyarországon az állam 4,7 százalékpontot ad, 1,8 százalékpontnyit a lakosság saját zsebből fizet az egészségügybe, vagyis a kiadások csak 70 százalékát fizeti az állam. Miközben az unióban az egészségügyi kiadások GDP-arányos szintje 2010 óta szinten maradt, Magyarországon csökkent.
Lemaradt az ország az oktatásban
Az oktatás helyzete kifejezetten siralmas. 2017-ben Magyarország a GDP 3,9 százalékát fordította oktatási kiadásokra, ami megfelel a többi visegrádi ország átlagának, azonban enyhén alacsonyabb az uniós átlagnál (4,3 százalék). Az állami kiadások mértéke hazánkban 3,3 százalék, az uniós átlag ennél magasabb, 3,9 százalékos. A magánforrások szerepe magasabb Magyarországon, mint a nemzetközi átlag, vagyis sokan fizetnek az oktatásért.
A tanári pálya anyagi megbecsültsége ugyanakkor Magyarországon alacsonyabb más felsőfokú végzettséget igénylő foglalkozásoknál. A közoktatásban dolgozók átlagos bére a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 66–70 százaléka, ez a visegrádi országokon belül is alacsonyabbnak számít, az uniós országok átlagához képest pedig kirívóan kevés, hiszen a tanárok keresete az unióban a diplomás átlagkereset átlagosan 85–96 százaléka.
Magyarországon a képzettség nélküli korai iskolaelhagyás mértéke több mint 75 százalékkal magasabb a többi visegrádi ország átlagánál, miközben a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya az egyik legalacsonyabb az uniós országok között. A18–24éves korosztályba tartozó fiatalok 12,1 százaléka legfeljebb 8 általánossal rendelkezik, és nem tanul tovább, ami kirívóan magas szint. A visegrádi országokban 7 százalék körül van ez a szint, az EU-ban 9 százalék alatt. E mutató javítása azért is lenne lényeges, mivel azok a fiatalok, akik nem rendelkeznek középszintű vagy szakképzettséggel, sokkal nehezebben helyezkednek el a munkaerőpiacon, illetve közülük sokan lesznek hosszú távon inaktívak.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya Magyarországon a 25–34 éves korosztályban 31 százalék volt 2020-ban, ami megegyezik a 2012-es szinttel és a harmadik legalacsonyabb érték az Európai Unióban. Az uniós átlag a 2011-es 35 százalékról 10 év alatt 9 százalékpontot emelkedett, és a többi visegrádi ország is tartotta ezzel a lépést, egyre több ember szerez ott diplomát.
Digitális analfabéták országa
A magyar fiatalok digitális készségei jelenleg kevésbé előrehaladottak a régiós és az uniós fiatalok szintjéhez viszonyítva. Az Eurostat digitális készségek szintjét mérő kompozit mutatója alapján a 16–19 éves magyar fiatalok 73 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális ismeretekkel (például: másoltak már mappát számítógépen vagy találtak információt valamilyen szolgáltatásról az interneten), ami 10 százalékponttal alacsonyabb az uniós, és 15 százalékponttal a többi visegrádi ország átlagánál.
A teljes országra jellemző a digitális elmaradottság. Magyarország digitális fejlettsége az EU átlagnál alacsonyabb, bár a többi visegrádi ország átlagával közel megegyezik. Hazánk digitalizációs tartaléka továbbra is az egyik legnagyobb a vállalatok által alkalmazott digitális technológia és e-kereskedelmi megoldások, valamint a digitális közszolgáltatások terén - állapítja meg az MNB. Magyarországon a munkarő digitális készségét tekintve is fejlesztési potenciál azonosítható összehasonlítva az uniós átlaggal. Mindezek alapján az üzleti és állami szektor digitalizációjában, valamint az egyének digitális készségfejlesztésében egyaránt szükség van az előrelépésre.
Az internetbankot használók aránya is folyamatosan nő Magyarországon, de az EU-s átlagot még nem éri el. Magyarországon 2020-ban a lakosság kevesebb, mint 60 százaléka használt internetbankot, az EU-ban és a visegrádi országokban már a 70 százalékhoz közelít ez az arány, és vannak olyan országok (Finnország, Hollandia, Dánia), ahol a lakosság több mint 90 százaléka bankol a neten.
Sportban jók vagyunk
Vannak persze olyan területek, amelyeken Magyarország kimondottan jól áll. Ilyen a sport, a tokiói olimpián szerzett érmek száma lakosság arányosan a 15. a világon, miközben az EU átlagosan csak a 35. helyen állna olimpiai éremszerzésben. Nagyon jól megy emellett a vállalati kötvénykibocsátás is. Az MNB Növekedési Kötvényprogramjának köszönhetően a GDP több mint 3 százalékát teszi ki immár a vállalati kötvénypiac, ami eltörpül még a többi országéhoz képest, de a felzárkózás ütemes.
Az első helyen áll az unióban Magyarország a lakossági állampapírok területén is. A háztartások finanszírozzák az államadósság 24 százalékát, az unióban ez csak 3,5 százalék, a visegrádi országokban pedig még kevesebb állampapír vesz a lakosság. A termelékenységi ráta is Magyarországon emelkedett a legnagyobb mértékben, de nagyon mélyről indult. Jelenleg is elmarad a visegrádi országok szintjétől.
Szintén viszonylag jól áll Magyarország a károsanyag-kibocsátás visszaszorításában és a zöld pénzügyekben. A széndioxid-kibocsátás szintje alacsonyabb az uniós átlagénál, de tovább kell csökkenteni. Emellett a zöldkötvények kibocsátásában is élen jár az ország, az államkötvények mintegy 7 százaléka zöldkötvény, ennél magasabb, 13 százalékos arány csak a svédeknél van, sok ország még egyáltalán nem dobott a piacra zöld állampapírokat. A MNB-nek is vannak zöld programjai, fenntarthatósági stratégiája, illetve zöld lakáshiteleket támogat most a Növekedési Hitelprogramban.