A kormánytervezetre, amelyet Orbán Viktor fémjelez, az indoklás szerint gyakorlati észrevételek alapján van szükség, ezek azonban nem fogyasztói, hanem a gyártói és a MOHU által jelzett észrevételek voltak.
A módosítások a tervezet szerint az úgynevezett többutas palackokra vonatkoznak. Ezeket a fogyasztók úgy ismerhetik fel, hogy a visszaválthatóságát jelző logón nem egy körbe, hanem egy palackba írva szerepel a visszaváltási díj. A jelen szabályok alapján a többutas palackok visszaváltási díjat a gyártók határozhatják meg szemben az egyutasokéval, melyek visszaváltása után fixen 50 forint jár vissza.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy olyan többutas palackokkal is találkozhatunk, amelyek után csupán 25 forint visszaváltási díjat kapunk vissza, de olyan is akad, ami után 70 forint jár.
Ebből kifolyólag többször is előfordult korábban, hogy a gyártók a visszaváltási díj bruttó értékeként forintban nem egész értékű díjat szabtak meg.
A most felmerült módosítások nagy része jogszabály-értelmezési korrekcióban merül ki, a felhasználókat leginkább érintő változás azonban épp a fent említett gyakorlati problémára kínál megoldást.
Eszerint „a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék díja … csak kerekítés alkalmazása nélkül készpénzben kifizethető, egész számmal meghatározott forintösszeg” lehet.
A többutas palackokat az egyutasokkal szemben a visszaváltás után nem zúzzák be, hanem visszajuttatják azokat az italgyártókhoz, akik tisztítást követően újratöltik azokat.
Kiderülhetett, hogy mi áll az üvegvisszaváltást szigorító döntés mögött
Iparági források szerint azért kellett bevezetni az 5000 forintos limitet, mert visszaélnek az üvegvisszaváltási rendszerrel.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!