Fokozatosan vezeti be a MOHU a házhoz menő konyhai zöld- és élelmiszerhulladék gyűjtést – írja közleményében a vállalat.
A MOHU 188 ezer darab 5 literes gyűjtőedényt és 14 524 darab 120 literes kukát biztosít a megfelelő elkülönített gyűjtés érdekében, a házhoz menő gyűjtés 2024-ben 460 ezer embert érint majd.
A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. A társasházak számára is kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon.
Januártól a következő települések társasházi övezeteiben indul el a szolgáltatás:
- Budapest
- Miskolc
- Debrecen
- Székesfehérvár
- Szolnok
- Kecskemét
- Cegléd
- Zalaegerszeg
- Békéscsaba
- Nagykanizsa
- Tatabánya
- Kaposvár
- Gyula
- Békés
A konyhai zöld-és élelmiszer-hulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű, fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is.
A kukákba azonban nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papír-zsebkendőt, pelenkát. Ezek ugyanis nem komposztálhatóak és károsíthatják a hasznosítást végző gépeket is. Tilos lesz emellett a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint a kommunális hulladékot is.
Az uniós előírásoknak megfelelően 2024-től kötelező a biohulladék elkülönített gyűjtése. 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül. A hazai települési hulladéknak 17-29 százaléka biológiailag lebomló anyag, amelyből az élelmiszer-hulladék mennyisége évi 320-384 ezer tonnát tesz ki.
A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul kiváló komposzt anyagot képez a mezőgazdaság számára.
A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a begyűjtött élelmiszer-hulladék mennyisége és minősége a házhoz menő rendszerrel növelhető a leginkább. Ezzel jelentősen csökkenthető a hulladéklerakók üvegházhatású gáz-kibocsátása, javítható a talaj minősége, valamint fokozható az általános hulladékkezelési rendszer működési hatékonysága.