Támadások kereszttüzében kezdte meg működését a MOHU, ugyanis a sajtó rendre a hulladékgazdálkodás új konstrukciójának teljes elhibázottságát emlegeti.
Legutóbb a Szabad Európa írt arról, hogy Magyarország halasztást kért az Európai Uniótól, mert nem tudjuk teljesíteni a hulladékhasznosítási célszámokat, holott a kormány éppen azért adta koncesszióba a Mol-nak a hazai hulladékpiac nagy részét, hogy javuljanak a hasznosítási arányszámok. Az újság álláspontja szerint a Mol hulladékos leánycégének felső vezetője egy konferencián ismerte el, hogy rosszabb a helyzet, mint a koncesszió előtt.
Az Energiaügyi Minisztériumban már készül a beadvány, amely a hasznosítási célszámokra kér derogációt az Európai Uniótól – értesült a Szabad Európa, és a lap forrása szerint a jelenlegi állás szerint
2030-ra sem fogjuk elérni a 2025-ös célokat.
A G7 gazdasági portál pedig ezzel egybecsengően arról ír, hogy a koncesszió nem sikerült túl acélosra:
a július 1-jével indult koncesszió keretében a 2022-es hulladékhasznosítási eredményekhez képest júliusban 82, augusztusban 42 százalékkal kevesebb hulladékot hasznosítottak Magyarországon
– írta a lap, emlékeztetve arra, hogy a MOHU a hazai hulladékgazdálkodás java részét egy koncesszió részében kapta meg, azzal a feladattal, hogy
VÉGEZZE A VÁLLALATI ÉS A LAKOSSÁGI, FŐKÉNT CSOMAGOLÁSI HULLADÉK BEGYŰJTÉSÉT, AZ ÚJRAHASZNOSÍTHATÓ ANYAGOK ELADÁSÁT,
miközben nem minden tartozik hozzájuk, például az építési hulladékokkal történő gazdálkodás sem.
Megválaszolatlan és megválaszolt kérdések
Az említett G7 azt is írja, hogy mivel az eddigi eredmények elég kiábrándítóak, megkeresték a MOHU-t, de kérdésükre azt a választ kapták a vállalattól, hogy majd csak a negyedév zárása után tudnak nyilatkozni az átvett hulladék mennyiségéről.
A Szabad Európa az Energiaügyi Minisztériumnak tette fel a maga kérdését, de mint közölték, a szaktárcától nem kaptak választ, viszont szerencsésebben jártak a MOHU-val.
A Mol koncessziós cége szerint az új hazai hulladékgazdálkodási rendszer kiépülése jól halad: a MOHU egy átlátható, a piac elvei alapján működő rendszer alapjait teszi most le. A társaság szerint a júliusi, augusztusi és szeptemberi adatokat jelentősen befolyásolja az a törvényi szabályozás is, miszerint az intézményi hulladékok esetében a koncesszió előtt felhalmozódott készleteket szeptember végéig, míg a fémek esetében december végéig szabadon értékesíthetik.
A MOHU ADATAI SZERINT JÚLIUS ÓTA DINAMIKUSAN NÖVEKSZENEK A BEGYŰJTÉSI ÉS ÉRTÉKESÍTÉSI VOLUMENEK.
A fémhulladékok begyűjtése például augusztusban 524 százalékos növekedést mutatott az előző hónaphoz képest. Az akkumulátorok értékesítését tekintve 339 százalékos növekedés volt ebben az időszakban, míg a papír esetében 249 százalék
– közölték.
Az újrahasznosítás miatt tovább drágulnak az innivalók
A jövő év elejétől induló kötelező visszaváltási rendszer miatt 50 forinttal drágulnak a dobozos és a palackozott üdítők. Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!