A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Tanulók rohamára számítanak az iskolaszövetkezeteknél, az érdeklődés idén a megszokottnál is nagyobb lehet, egyre divatosabb ugyanis a nyári munka a diákok körében − mondta a Napi Gazdaságnak Kücsön Gyula, az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének (ISZOSZ) elnöke. A korábbinál nagyobb dömpingre a hallgatói szerződések bevezetése és a Diákhitel2 népszerűsége miatt számítanak. (Azok, akik az elmúlt években jelentkeztek, többnyire már felvették a Diákhitel valamelyik formáját.) Évente nagyjából 130 ezren keresnek tanulóként munkát.
Tanácsként az elnök megemlítette, hogy már most érdemes jelentkezni a diákmunka-hálózatoknál, mert minden érdeklődőnek biztosan nem tudnak pénzkereseti lehetőséget ajánlani. Azért is érdemes az iskolaszövetkezetekhez fordulni, mert így elkerülhető, hogy a munkáltató nem fizeti ki a fiatal alkalmazottak bérét, szerződés nélkül foglalkoztatja őket. Az iskolaszövetkezettel kötött megállapodás jó üzlet lehet a tanulókat foglalkoztató vállalatoknak is, mert így − a foglalkoztatás fajtájától függően, amely lehet alkalmi, diák- vagy idénymunka − csak az adót kell kifizetni, míg illegális foglalkoztatás felderítése esetén a bírság több millióra is rúghat.
A diákok idén 560-600 forintos órabérre számíthatnak, a szakképzettséggel rendelkezők azonban 1000 forintot is elkérhetnek. (Az 1980-as évek végén 70 forint volt a tarifa.) Az 500-600 céget kiszolgáló iskolaszövetkezetek összesen évi hatmilliárd forint bevétellel számolhatnak, amelynek 85 százalékát fordítják bér jellegű kifizetésekre. A maradék 15 százalékból, évi nagyjából 370 millió forintból a szövetkezetek saját költségeiket (adminisztráció, irodabérlet stb.) fedezik.