2021-2027 közötti időszakban várhatóan több mint 7000 milliárd forintnyi uniós támogatás állhat majd Magyarország rendelkezésére, ennek részleteiről még zajlanak a tárgyalások. Az Európai Bizottság a következő hónapokban véglegesíti a tagállami kormányokkal a rendelkezésre álló forrásokra vonatkozó terveket, azonban a hatályos rendeletek értelmében nem állami szereplőket is bevonnak a tervezésbe - olvasható a politikus Facebook-bejegyzésében.
"Bár az Orbán-kormány igyekszik minden eszközzel elhallgatni ezt az európai konzultációt, a brüsszeli intézmények ettől függetlenül várják a civilszervezetek, önkormányzatok, gazdasági- és szociális partnerek véleményét a Magyarországnak járó források elköltésére vonatkozóan" - fogalmazott Ujhelyi István, hozzátéve: az MSZP az első olyan szervezet, amely konkrét és részletes választ nyújt be az uniós konzultációval kapcsolatban. "7 év, 7000 milliárd, 7 pont" - ezt a címet viseli az MSZP állásfoglalása, amely "tükörképe" annak a javaslatcsomagnak, amelyet a szocialisták országgyűlési frakciója fogadott el a jövő évi költségvetéssel, illetve annak hangsúlyaival kapcsolatban.
Kapcsolódó
Szociális védelem és munkahelyteremtés
Az infrastrukturális fejlesztések mellett olyan forrásfelhasználásra van szükség, amely fokozott hangsúlyt fektet a munkahelyteremtésre és védelemre, a nők és a férfiak közötti bérszakadék mérséklésére és felszámolására, de törekszik a méltóságteljes életszínvonalat biztosító minimálbér kialakítására is az Európai Unió kapcsolódó törekvésével összhangban - írta a szocialista politikus.
Ujhelyi István szerint a következő hét évben fókuszba kell kerülni az embereknek, hétköznapi problémáiknak és szociális kérdéseiknek. Ezek között említette a munkahelyteremtést, a megszűnő munkahelyek pótlását, a szociális ellátórendszer minőségének erősítését, az oktatás és az egészségügy fejlesztését, a méltó lakhatás megteremtését és a biztonságos időskor intézményeinek megerősítését.
Közvetlen önkormányzati források megnyitását kérik
"Csökkentenünk kell a magyar kormánytól való kiszolgáltatottságot és el kell kerülnünk azt, hogy az állami szintre emelt korrupció miatt a magyar emberek helyett kormány-közeli oligarchák zsebében kössenek ki az európai közpénzek. A következő hétéves uniós költségvetésben tehát garantálni kell, hogy az önkormányzatok közvetlenül tudjanak a számukra fontos fejlesztésekre, például szociális bérlakás-programra, vagy helyi egészségügy-fejlesztésre, regionális közlekedési-, vagy épp oktatási- és környezetvédelmi programjaikra pályázni" - olvasható az MSZP állásfoglalásában.
A jogállamiság legyen a feltétele a támogatás elköltéségnek
A szocialisták határozottan támogatják azt a javaslatot, amely jogállamisági kritériumhoz kötné az uniós források kifizetését. "Támogatjuk, hogy az uniós források kifizetését az Európai Ügyészséghez való csatlakozás feltételéhez kössék. Ugyanakkor határozott álláspontunk, hogy Magyarország és polgárai semmiben sem szenvedhetnek kárt a jelenlegi kormány EU-ellenes politikája miatt. Ezért csak olyan mechanizmust fogadunk el, amely kiveszi ugyan az uniós támogatás feletti döntés lehetőségét a jogállamiság útjáról letért kormányok kezéből, de azokat közvetlen brüsszeli pályáztatással továbbra is biztosítja a végső kedvezményezettek számára, vagyis a magyar emberek, a magyar vállalkozások, civilszervezetek és önkormányzatok számára" - ismertette Ujhelyi a szocialisták javaslatát.
A szocialista európai parlamenti képviselő hozzátette: az MSZP várja a szakmai- és civilszervezetek álláspontját is az uniós forrásokkal kapcsolatban és elvárják a kormánytól, hogy sunnyogás helyett indítson valódi és nyilvános társadalmi párbeszédet ezzel kapcsolatban.
Fiatalok támogatása és zöldítés
Jelentős összegeket tartanak továbbá szükségesnek az egészségügyi intézményrendszer fejlesztésére, illetve a jövő generáció problémáinak megoldására: az ifjúsági munkanélküliség felszámolására, átképzésekre, fiatalok vállalkozás-alapításának támogatására, lakhatási és családalapítási lehetőségek fejlesztésére - írta az MTI.
Az MSZP támogatja az európai zöld megállapodást, a Magyarországnak járó összegből pedig energiahatékonysági programokra, környezetkímélő közlekedési módok elterjesztésére és épületenergetikai programok indítására költenének.
Ujhelyi István fontosnak nevezte még a kohéziós források és az agrártámogatások megvédését is.