Miközben élénkülés látható a munkavállalói oldalon, a vállalatok csökkentettek a toborzási ütemükön az előző év első három hónapjához képest: az újonnan regisztráltak száma 20 százalékkal nőtt, ezzel egyidőben az aktivált álláshirdetések száma pedig 18 százalékkal csökkent – derül ki a Profession.hu saját adatbázisa alapján elkészített friss, negyedéves elemzéséből.
Két megyében hirdettek több állást
- Az idei év első negyedében Heves és Hajdú-Bihar megyék területén nőtt a feladott álláshirdetések száma 2022 azonos időszakához képest.
- A legjelentősebb csökkenés Somogy, Bács-Kiskun, Baranya, valamint Csongrád-Csanád megyék esetében mérhető.
- Országos átlagot nézve összesen 18 százalékkal kevesebb álláshirdetést aktiváltak a cégek, mint tavaly ilyenkor.
A vizsgált időszakban a jog, jogi tanácsadás (14 százalék) és az oktatás, tudomány, sport (3 százalék) volumene nőtt.
Az összes többi területen elmaradt idén év elején a toborzás üteme az előző évéhez képest –
- a legnagyobb mértékben az IT programozás, fejlesztés (mínusz 35 százalék),
- az SSC szektor (mínusz 29 százalék)
- és a fizikai, segéd, betanított munka (mínusz 28 százalék) esetében hirdettek kevesebb nyitott pozíciót.
Tudni akarja? Ezeken a területeken várható leépítés
2023 második negyedévében újra létszámot növelnek a hazai cégek a munkaerőpiaci előrejelzések szerint. Kiderült, melyik szektorokban számíthatnak leginkább létszámbővítésre az álláskeresők. Bővebben>>>Aktivált álláshirdetések területenként
- Heves megyében az építőipar, ingatlan kategóriában feladott álláshirdetések száma a négyszeresére nőtt, a mérnököket kereső hirdetéseké pedig megduplázódott. A térségben az SSC szektor, valamint a bank, biztosítás, bróker volt a legjelentősebb csökkenő: 32-32 százalékkal kevesebb hirdetést adtak fel idén ezekben a kategóriákban a cégek.
- A hajdú-bihari vállalatok elsősorban a gyártás, termelés, az egészségügy, gyógyszeripar és a bank, biztosítás, bróker kategóriában erősítettek rá a munkaerőfelvételre, míg a vendéglátásban, a szállítás-beszerzés-logisztika területén az értékesítésben viszont jelentősen elmaradt a toborzás üteme az előző év azonos időszakától.
- Somogy megyében a mérnöki és a vendéglátás a két leginkább erősödő terület éves összehasonlításban, a fizikai munka, a pénzügy és könyvelés, valamint a mezőgazdaság pedig a legnagyobb csökkenő.
- Az SSC szektor és a mezőgazdaság esetében mérhető gyarapodás a feladott álláshirdetések számában Bács-Kiskun megyében, a vendéglátás, a fizikai munka és a HR-munkaügy azonban jelentősen csökkent.
- Hasonló a helyzet Baranya megyében is, ahol azonban az építőipari állások száma tudott leginkább megugrani az előző év elején mértekhez viszonyítva.
- Megtorpant a fizikai munkásokat kereső hirdetések száma Csongrád-Csanád területén, ahol emelkedés 2022 első három hónapjához mérten csupán az IT üzemeltetés, a mérnök, az ügyfélszolgálat, valamint a HR és munkaügy főkategóriákban történt.
Minden megyéjében nőtt a jelentkezések száma
A csökkenő hirdetésszámokkal párhuzamosan 44 százalékkal több jelentkezés érkezett be az idei év első negyedévében.
Minden egyes megyében nőtt a hirdetésekre beérkezett önéletrajzok száma az előző év azonos időszakához képest:
- legnagyobb arányban Tolna – ahol 85 százalékkal magasabb volt a jelentkezések száma,
- Békés (74 százalék)
- és Szabolcs-Szatmár-Bereg (68 százalék) megyékben.
A legkisebb mértékű növekedés pedig Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér, Győr-Moson-Sopron és Zala megyékben tapasztalható, de még ezeken a területeken is két számjegyű a növekedés százalékos mértéke.
A cégeknek kedvez az új helyzet
Az elmúlt időszaban a munkaerőhiány jellemezte a piacot – a megfelelő jelöltek megtalálása és felvétele nagy kihívás elé állította a cégeket.
Az idei év elejére kialakult helyzet azonban kedvező lehet a munkaadók számára, hiszen egyes területeken megfordulni látszik a kereslet és a kínálat: most érdemes ismét megkeresni azokat a szakembereket, akiket eddig nem tudtak elérni.
Jelenleg több jelentkező közül lehet választani, és a munkaerőért vívott harc is csillapodott, hiszen a vállalatok egy része lelassította a toborzását.
Az országos átlagot vizsgálva elmondható, hogy az előző évi munkavállalói aktivitás a közigazgatás területén emelkedett a leginkább:
- 174 százalékkal több önéletrajz érkezett be közigazgatás kategóriában feladott hirdetésekre a 2022-es eredményhez képest.
- Ezt követi az IT programozás, fejlesztés (95 százalék)
- és vendéglátás (87 százalék).
- Csak a cégvezetés, menedzsment esetében maradt el a jelentkezések száma az előző évi adatoktól (mínusz 21 százalék).