A tárca közleményében hangsúlyozta, a kormány a hazai állampapír vásárlásának további ösztönzése érdekében arról döntött, hogy 2025 októberétől az 5 százaléknyi éven túli állampapír tartását meghaladóan a befektetési alapoknak eszközeik további legalább 3 százalékát rövid lejáratú állampapírban kell tartaniuk.
Az NGM leszögezi, hogy az állampapír egy olyan befektetési elem, amely elősegíti a stabilitást, ezért az intézkedés értelmében a befektetési alapok tartásai kötelezettsége 2026 áprilisától 6+4 százalékra nő, ami a kötvényalapok esetében jelentősebben, 10+5 százalékos mértékre emelkedik.
A minisztérium szerint amellett, hogy az állampapírok vásárlásának ösztönzése egy megbízható befektetési formát támogat, a kiegyensúlyozott államadósság-kezelés és a magyar lakosság számára biztonságos, diverzifikált portfóliók kialakításának szempontjából is kiemelt fontosságú.
Az NGM felidézi közleményében, hogy a befektetési alapok tavaly júliusban hatályba lépett portfólió alapú szabályozása már előírta, hogy az alapok eszközei között fixen megjelenjen az állampapír. Jelen módosítással azonban a kormány egyértelműsíti, hogy az 5 százaléknyi éven túli állampapír tartását meghaladóan a befektetési alapoknak eszközeik további legalább 3 százalékát 2025 októberétől rövid lejáratú állampapírban kell tartaniuk.
Hozzátették, hogy fogyasztóvédelmi szempontból, a befektetők biztonsága érdekében is kiemelten fontos, hogy megjelenítsék jelölésükben az alapok, hogy az adott alap forint, vagy devizás befeketést tartalmaz-e túlnyomórészt, azaz a nettó eszköztérték legalább 80 százalékát kitevő értékben. Meglátásuk szerint a lakosság információhiányát kihasználva gyakran csak a kiugró hozamok kerülnek fókuszba.
Mi állhat a döntés mögött?
Az NGM igyekszik tovább ösztönözni a hazai állampapír vásárlásokat, ezzel indokolja csütörtöki döntését a szaktárca. Az intézkedés nem új, a befektetési alapok szabályozása már eddig is előírt bizonyos mennyiségű állampapír tartást. Ez a friss kormánydöntéssel októbertől tovább szigorodik, már nem elég az alapokban kezelt vagyon 5 százalékát egy évnél hosszabb futamidejű magyar állampapírokban tartani, az eszközök 3 százalékát diszkont kincstárjegyekbe kell allokálniuk idén októbertől. Jövő áprilistól pedig ez az 5+3 szabály 6+4-re nő. A kötvényalapoknál pedig 10+5 százalékra nő a kötelező tartás.
A kötvénykereslet mesterséges növelése jól jön a költségvetésnek, hiszen az államadósság finanszírozását olcsóbbá teheti, azáltal hogy a plusz kereslet a piaci hozamok csökkenését idézi majd elő. Amelyek az elmúlt hetekben jelentősen emelkedtek, lényegében lekövetve a németországi eseményeket: ott a költségvetési lazítás jelentős hozamugrással járt.
Csütörtökön a dkj-hozamok 6,3 százalékon álltak, míg a 10 éves referenciakötvény hozama 7,21 százalék volt. Egy hónappal ezelőtt utóbbi hozama 6,6 százalék volt, míg a rövid papíroké 5,7 százalék. A magyar hozamok emelkedésében szerepet játszhatott az is, hogy a magyar inflációs pálya idén messze nem úgy alakul, ahogy azt a kormány előre jelezte és végül a piaci elemzők és a jegybank után csütörtökön az NGM is bejelentette, hogy a korábbi 3,2 százalékos infláció helyett már 4,5 százalékkal számol idénre.
Nem egészen az történt az állampapírokkal, amire mindenki számított
Február közepéig a prémium állampapírokban tartott megtakarításoknak csak töredéke áramlott ki az OTP Bank adatai szerint. A tulajdonosok túlnyomó többsége a kamatkifizetések után is megtartotta állampapírját, vagy újra befektette az összeget. Nincs időkényszer, nem kell azonnal dönteni és mindenképpen érdemes alaposan megfontolni minden lehetőséget.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Kiderült, mennyit visz haza ma egy átlag magyar

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Szakadék felé tolja legfontosabb szövetségesét Trump

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Aggasztóan nőtt a betegszám: rengeteg fiatal élete van veszélyben

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Jó hírt kaptak a németek: nem kell majd a pénztárcájuk mélyére nézniük

Rémesen indul a hét: összeomlott a japán tőzsde
